Son dakika: Hangi sağlık çalışanı ne kadar ek zam alacak? Sağlık-Sen Genel Başkanı ücretleri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği"nin Resmi Gazete'de yayımlandığını duyurdu. Peki hangi sağlıkçı ne kadar ödeme alacak? Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, detayları açıkladı. İşte haberin tüm ayrıntıları...

Ekonomi 12.08.2022, 15:00 12.08.2022, 15:25
Abone ol
Son dakika: Hangi sağlık çalışanı ne kadar ek zam alacak? Sağlık-Sen Genel Başkanı ücretleri açıkladı

Milyonlarca sağlık çalışanının merakla beklediği haber dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin hazırlanan "Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği"nin Resmi Gazete'de yayımlandığını bildirdi.

HER AYIN 15'İNDE YAPILACAK

Bakan Koca, konuya ilişkin sosyal medya hesabından, "Sağlık Personeline Döner Sermaye Ek Ödemesi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı. 'Yönetmelik dili' hepimiz için açık olmayabilir. Günlük hayata tercüme her ayın 15'inde yapılacak. Hayırlı olsun." paylaşımında bulundu. Sağlık Bakanı Koca, "Kitap gibi sağlam yönetmelik! Tıkla oku" ifadelerini kullanarak yayımlanan yönetmeliğin internet sitesi linkini de paylaştı.

Yeni yönetmelikle birlikte branş, kademe ve derecelere göre personellerin alacağı taban ve tavan oranları bellli oldu. NTV'ye konuşan Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş, merak edilen rakamları açıkladı.

EN YÜKSEK ÖDEME HANGİ GRUBA YAPILACAK?

Uzman hekim ve üzerine yapılmış olan düzenleme net olarak 10 bin liraya tekabül ediyor. Aynı düzenlemeyle beraber asistan arkadaşlarımızın 7 bin 500 liraya yakın bir ilave ücretleri olacak. Pratisyen hekimlere de yansıması 5 bin lirayı bulacak. Diş hekimleri için de aynı düzenleme geçerli olacak.

UZMAN HEKİMLER NE KADAR EK ÖDEME ALACAK?

Uygulama ayırt etmeksizin bütün uzman hekimleri kapsıyor. Diş hekimleri de aynı düzenlemeden faydalanıyorlar. Diş hekimleri 5 bin lira uzmanları da 10 bin lira ilave taban ücreti almış olacaklar.

ASİSTAN HEKİMLERİN EK ÖDEME TUTARI NE KADAR OLACAK? 

Bu gruba da 7 bin 500 liraya yakın bir ek ödeme düzenlemesi yapılmış oldu.

HEMŞİRELER VE TEKNİKERLERİN DURUMU

Öncelikle aralık ayında yapılan düzenleme bütüncül bir düzenleme değildi. Biz Sağlık-Sen olarak buna itiraz etmiştik. Buradaki düzenleme bir hemşire için 850 liraya, teknikerler için de 500-600 liraya varan bir düzenleme gerçekleştirilmiş oldu. Sağlık çalışanlarına derece, unvan ve kademelerine göre; 400 liradan başlayarak 10 bin liraya kadar gidebilecek ek ödeme yapılacak.

TEŞVİK ÖDEMESİ ARALIĞI NASIL NEYE GÖRE BELİRLENECEK?

Teşvik ödemesi alınan sabit maaşların dışında belirlenen kriterlere göre her bir çalışanı ilgilendiren yönergelerle belirlenecek oranlar var. Burada da 350 liradan başlayıp 8 bin liraya kadar gidebilecek ilave teşvik ücretleri alınabilecek.

FARK NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Biz sağlık çalışanlarının taban ücretlerinin artırılması gerektiğini özellikle söyledik. Burada taban ücretleri arıtıldı ama teşvik kısmı da var. Taban kısmında eksik bırakılmış kısmın teşvik ile mutlaka verilmesi gerekiyor. Elbetteki hekimlerimizin maaşları artsın ancak arada çok ciddi bir makas oluştu. Diğer sağlık çalışanlarının da maaşlarının da artırılması gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!