banner2

Son dakika: Finans Analisti İslam Memiş tarih verip duyurdu! Altın kurunda yeni rekor geliyor

Finans Analisti İslam Memiş, Avrupa Merkez Bankası'nın 75 puanlık faiz artırım kararını değerlendirerek altın yatırımcılarına kritik uyarılarda bulundu. Gram altının ekrandaki seviyelerden daha yüksek olduğunu belirten Memiş, yıl sonu gram altın tahminini açıkladı.

Ekonomi 08.09.2022, 16:02 08.09.2022, 16:33
Abone ol
Son dakika: Finans Analisti İslam Memiş tarih verip duyurdu! Altın kurunda yeni rekor geliyor

Finans Analisti İslam Memiş TRHaber Haber Müdürü Mert Domaç'a, Avrupa Merkez Bankası'nın 75 puanlık faiz artışına dair değerlendirmelerde bulundu. Son 24 yılın en büyük faiz artışı olduğunu belirten Memiş, gram altın hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. 

İslam Memiş'in açıklamaları; 

ECB piyasaların beklentisi doğrultusunda 24 yıldan sonra 75 baz puanlık bir faiz artırım yaptı. Bu 24 yılın en büyük faiz artırımı niteliği taşımakta. O tür bir önemi var bu faiz artışının. 

'EURO DEĞER KAYBETTİKÇE BİZİM İÇİN OLUMSUZ OLACAK'

Faiz artışı zaten beklenti içinde piyasalara bir etkiye neden olmadı. Özellikle Avrupa ekonomisinin yılın son çeyreğindeki risklere baktığımız zaman zorlu bir sürece girmesi zaten bekleniyor. Bizim için önemli olan euronun değeri, biz euroyla ihracata yaptığımız için dolarla ithalat yaptığımız için euronun performansı bizim için oldukça önemli olacaktır. Özellikle tahvillerin ana paralarını yeniden yatırılma çalışmaları yılın son çeyreğine kadar ECB'nin faiz artırıma devam edeceğin işaret ediyor. 

Euro dolar karşısında değer kaybettikçe bizim için olumsuz olacak ve dolayısıyla da bu olayın pozitif yöne çevrilmesi içinde iki önemli faktöre gerekçe olacaktır. 

'FAİZ ARTIRIMI BÜYÜYEN EKONOMİLER İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR'

Birincisi FED'in faiz artırımlarına ara vermesi önemli olacaktır. İkincisi de Euro bölgesinde Avrupa'nın son çeyrekte o enerji kriziyle alakalı bir sınavında başarı vermesi önemli olacaktır. Öncelikle bu enerji krizindeki sınav başarısı ve diğer yandan FED'in faiz poltikalarına ara vermesi onun elini rahatlatabilir ama şu andaki koşullara göre 75 puanlık faiz artırımı küresel piyasalarda büyüyen ekonomiler için ciddi bir risk oluşturmaya devam ediyor. 

Merkez Bankaları özellikle ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve diğer merkez bankaları bu faiz artırımlarını devam ettirecektir. Küresel piyasalardaki tıkanıklık buna işaret ediyor. Merkez Bankalarının işi bu yönden oldukça zor. 

'GRAM ALTIN 990 TL SEVİYESİNİ GÖRMEDİ'

Gram altın Türkiye'de 990 TL seviyesini görmedi. Sadece ekranlara bu seviye gözüktü. Gerçekte 1000 TL altına gram altın sarkmadı. Şu anda gram altının TL fiyatı 1020-1024 aralığında. 1020-1024 TL aralığında olan gram altın, altının ons fiyatındaki toparlanmayla yine yükseliş trendine girdi. Ben 1000 TL altına bir sarkma beklemiyorum. 

'ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK'

Ben yükselişin devam edeceğini tahmin ediyorum. Özellikle trend yukarı doğru seyrediyor. Yılın son çeyreğinde yeni rekorlar görebiliriz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!