Son dakika: Fed Başkanı Powell resmen açıkladı! Faiz artırımı devam edecek!

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz arttırımı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Enflasyonu yüzde 2’ye indirmeye odaklandıklarını ifade eden Powell, “Bu süre zarfında faiz artırımına devam edeceğiz.” Dedi.

Ekonomi 17.05.2022, 21:50 17.05.2022, 22:57
Abone ol
Son dakika: Fed Başkanı Powell resmen açıkladı! Faiz artırımı devam edecek!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

Powell, The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"FAİZİ ARTTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Powell, “Enflasyonu yüzde 2’ye indirmeye odaklandık. Tekrar bu seviyeleri görmek istiyoruz. Bu süre zarfında faiz artırımına devam edeceğiz. Fed enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlığa sahip. Önümüzdeki faiz kararlarında da 50 baz puan artırılmasını düşünüyoruz.” Diye konuştu.

“ENFLASYONU CİDDİ ŞEKİLDE DÜŞÜRMEK İSTİYORUZ”

Enflasyonu düşürmeleri durumunda faiz artışının azalacağını belirten Fed Başkanı, “Faiz artırımını durdurmak gibi bir niyetimiz yok. Enflasyonun ciddi bir şekilde düşmesini görmek istiyoruz. Eğer bunu başarabilirsek faiz artışını yavaşlatabiliriz. Ancak enflasyonu dizginleyemezsek faiz artışları gelecektir.” İfadelerine yer verdi.

Bankanın, son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini ve devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini aktaran Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) geniş destek bulduğunu kaydetti.

Powell, Fed'in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyeceğine dikkati çekerek, "'Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz." ifadesini kullandı.

Fed Başkanı Powell, nötr oranları geçmeleri gerekse dahi tereddüt etmeyeceklerini belirtti.

Ukrayna'daki savaş ve Çin'deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karantinaları gibi ABD dışındaki gelişmelerin de ekonomide belirsizliğe neden olduğuna işaret eden Powell, bunların büyümeyi aşağı, enflasyonu ise yukarı yönlü baskılayabileceğini söyledi.

Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlama sürecinin biraz acı verebileceğini belirterek, ABD ekonomisinin güçlü ve daha sıkı politikalara dayanacak şekilde iyi bir konumda olduğunu aktardı.

Toplantıdan toplantıya, veriden veriye finansal ve ekonomik koşulları değerlendireceklerini kaydeden Powell, eylemlerinin ekonomi üzerindeki etkisine bakacaklarını vurguladı.

Fed son toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltmişti. Salgın döneminde yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu ise 1 Haziran itibarıyla küçültmeye başlayacağını duyurmuştu.

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş göstermişti.

Başkan Powell’ın açıklamalarıyla birlikte ABD 10 yıllık faizleri neredeyse yüzde 3’e geldi. 10 yıllık faizler 2,98 seviyelerine gelirken, kirpto varlıklarda negatif ayrışma görüldü. Powell’ın konuşması esnasında Bitcoin 29.500 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!