banner2

Son dakika: Faiziyle ödenecek! Milyonlarca EYT'liye müjdeli haber

Milyonlarca emekli adayı EYT düzenlemesinden gelecek müjdeli haberi beklerken hizmet tespit formülü ve düzenlemenin detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. İşte merakla beklenen düzenlemede son bilgiler...

Ekonomi 02.11.2022, 10:19
Abone ol
Son dakika: Faiziyle ödenecek! Milyonlarca EYT'liye müjdeli haber

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortasız olanlar için EYT formülüne yeni bir detay eklenmesi gündemde. Buna göre, bu tarihten önce bir işte çalıştığına dair kanıt gösteren emekli adayları yeni düzenlemeyle birlikte emekli olabilir. Bu durumda, ilgili kişilerin sigorta primi faizi ile ödenmektedir.

Bu durumda, düzenlemeden yararlanacak kişiler, fiilen çalıştığı tarihi kanıtlayan bir şahitle sigorta başlangıç tarihini daha geriye çekebilir.

DAVA AÇMA HAKKI GETİRİLECEK

Sabah'ta yer alan habere göre: Olumlu yanıt alınmazsa hizmet tespit devası açılabilir. Sigorta primleri faiziyle ödenebilir. Hizmet tespit davası için beş yıllık zaman aşımı süresi bulunmasına karşın SGK kayıtlarında "Bordro, sigortalı hesap fişi, bildirge" gibi belgeleri olması halinde hak düşürücü süre işletilmiyor.

Ayrıca, sigortasız çalıştırıldığı işyerinde ara vermeden sonrasında da sigortası yaptırılarak çalıştırılanlar hizmet tespiti davası açabilir. Bu durumda yazılı belgesi olmayanlar tanık gösterebilir. İşyerinde kendisi adına düzenlenen ödeme makbuzu, nöbet çizelgesi gibi belgeler de kanıt olarak sunulabilir.

EKSİK PRİMLER TAMAMLANABİLİYOR

Doğum, askerlik borçlanmasıyla eksik primler tamamlanabilir. EYT için kritik tarih olan Eylül 1999 öncesi askerlik yapanlar sigorta başlangıç tarihini öne çekebilir. EYT kapsamında borçlanma hakkı verilip verilmeyeceği yasal düzenleme Meclis'e geldiğinde netlik kazanacak. EYT düzenlemesi öncesi borçlanma yapanlar yasal düzenleme sonrası borçlanma hakkı olmazsa yatırdığı parayı geri alabilir. Emekli aylığı bağlanmadan önce borçlanma bedellerinin iadesi talep edilebilir.

İş Kanunu'nda öngörülen zorunlu arabuluculuk kapsamı dışında bulunuyor. Hizmet tespit davası açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu bulunmuyor. Bu davada sonuç kesinleşmeden icra edilemeyen kararlardır. Muhakeme usulüne göre yaklaşık iki ayda sonuçlanıyor.

5 YIL İÇERİSİNDE AÇILMASI GEREKLİ

Bu sürenin sigortaya dahil edilmesi için hizmet tespiti davası açılması gerekiyor. Kanuna göre hizmet tespit devasının işten çıkış yapılan yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde açılması gerekiyor. Ancak, bu sürenin aranmadığı durumlar da söz konusu. Bordro, bildirge, sigortalı hesap fişi gibi belgelerden birinin mahkemeye sunulması durumunda hak düşürücü süre işlemez.

KANIT OLARAK KABUL EDİLİYOR

İşyerinde düzenlenen ödeme makbuzu, nöbet çizelgesi de kanıt olarak kabul ediyor. Sigortasız çalıştığı işyerinde ara vermeden devam edip sigortası yapılanlar hizmet davası açarak bu dönemi sigortasına ekletebilir. O tarihte çalıştığını yazılı olarak kanıtlayamayanlar tanık gösterebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!