banner2

Son dakika: EYT'de formül belli oldu! 7200 günü dolduranlar dikkat

EYT'de geri sayım başladı. Yıl sonunda yürürlüğe girmesi beklenen EYT düzenlemesi için çözülmesi imkansız denilen sorun basit bir hesapla çözüme kavuşturuldu. Özellikle SSK ve Bağ-Kur'lular arasında hakkaniyeti sağlamak için harekete geçen Bakanlığın masasında 'prim günü' var.

Ekonomi 04.10.2022, 17:02
Abone ol
Son dakika: EYT'de formül belli oldu! 7200 günü dolduranlar dikkat

EYT'deki gelişmeler milyonlarca vatandaş tarafından takip edilirken, hükümet kanadından peş peşe gelen açıklamaların ardından bugün de Cumhur İttifakı ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli grup toplantısında EYT düzenlemesine dğeindi. Bahçeli, EYT için yıl sonunu işaret ederken, "Ümit ediyorum ki bu yıl bitmeden bu yara kapanacak, bu adaletsizlik köklü bir çözümle buluşturulacaktır" ifadelerini kullandı.

A Haber canlı yayınında EYT düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan uzman isim detayları paylaştı: 

EYT'DE FORMÜL NE OLACAK 

"Hepimizin bildiği gibi 8 Eylül 1999'dan önce işe girenlerle ilgili bir mağduriyet vardı. Bununla ilgili sayın Çalışma Bakanımız Vedat Bilgin bir çalışma başlattı. Kademe kademe çalışmayla ilgili bilgileri kamuoyuna paylaştı.

Birçok kesim var burada SSK'lılar var, Bağ-Kur'lular var Emekli Sandığı'nda olanlar var. 2001-2002'deki askerler de olanların sivil borçlanma dönemleri var Buna benzer birçok detay var. Çok talep var. Milyonları ilgilendiriyor ama Bağ-Kur'lularla ilgili söyleyeceklerim çok önemli.

BAĞKURLULAR İÇİN EYT FORMÜLÜ 

Vergi ve esnaf kayıtları olan avukatlar, doktorlar, bakkallar, kuyumcular, mimarlar, muhtarlar, çiftçiler ve en önemlisi de esnaf ve sanaatkarlar Bağ-Kur'lu sayılıyor. Bağ-Kur'klularda iki tür emeklilik durumu mevcut; tam emeklilik ve kısmi emeklilik olmak üzere.

TAM VE KISMİ EMEKLİLİK DİYE İKİYE AYRILIYOR 

Erkek vatandaşlar için 25 yıl (9 bin gün), kadınlar için ise 20 yıl (7 bin 200 gün) durumu varsa tam emeklilik hakkı veriliyor. Erkek vatandaşlar için 15 yıl (5 bin 400 gün), kadınlar için de 15 yıl (5 bin 400 gün) durumu varsa kısmi emeklilik hakkı veriliyor.

Ancak Bağ-Kur'la ilgili bunların dışında önemli 3 düzenleme mevcut. Bu düzenlemelerin ilki 20 Nisan 1982'de; ikincisi 02 Ağustos 2003'te son düzenleme de 01 Ekim 2008'de yapıldı. Bu düzenlemelerde vergi kayıtlarını getiren ve belirli tarihlerdeki borçları ödeyenler emeklilik için o günleri kazanmış sayıldı.

KADINLARDA 20 ERKEKLERDE 25 YIL 

Eğer EYT düzenlemesi kabul edilirse kadınlarda 20 yıl hizmet süresini doldurması (7200 gün), erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresini (9000 gün) dolduranlara emeklilik hakkı tanınacak. 2002'deki düzenlemeyle "bu çalışma sürelerini doldurmasına kalan süre üzerinden yaşlar tespit edilir" denmişti. Erkeklerde 44-60 yaş, kadınlarda ise 40-58 yaş... Eğer bu düzenleme gelirse ve tescil sorunu çözülürse bu yaşlara bakılmayacak.

GÜN SAYISI 7200'E DÜŞEBİLİR 

2008'den sonra ise emeklilik yaşı emeklilik erkeklerde 60-65 yaşına kadınlarda ise 58-65 yaşına yükselmişti. Çalışma süresi ise 9 bin gün olarak açıklanmıştı.

Bakan Vedat Bilgin, bu konuda da bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişti. 2008'de sonra gelenlerle ilgili bu gün sayısının 7200'e düşmesi gündemde.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!