banner2

Son dakika: Emekli ve memurun zam oranı belli oldu! Cumhuriyet tarihine damga vuracak

Memur ve emeklileri yakından ilgilendiren gelişmenin detaylarına ulaşıldı. Ek gösterge düzenlemesiyle yeni gelişmeler yaşanıyor. Buna göre, kamuda 11 sendika koluna da ek gösterge geliyor. Ek göstergenin 2200'den 3600'e yükselmesi durumunda ikramiye ve emekli aylıkları yüzde 25 artacak. Artış puanında dört kriter dikkate alınacak.

Ekonomi 25.04.2022, 11:06
Abone ol
Son dakika: Emekli ve memurun zam oranı belli oldu! Cumhuriyet tarihine damga vuracak

Maaş ve ikramiyelerde önemli bir değişiklik yapılıyor. Kamuda 4 milyon çalışanın gelirini etkileyecek ek gösterge düzenlemesiyle büyük bir değişim yaşanacak. 

11 HİZMET KOLUNU KAPSAYACAK

Sabah'ın aktardığı habere göre, başlangıçta polis, hemşire, öğretmen, din görevlileri için öngörülen 3600 ek gösterge 11 hizmet kolunu daha kapsayacak. Düzenleme ile polis ile emniyet müdürü, hemşire ile il sağlık müdürü gibi statü farkları gözetilecek, artış puanlarında "hiyerarşi, unvan, sorumluluk, görevin önemi" belirleyici olacak. Emeklilik ikramiyesini artıran "tazminat yansıtma oranı" yükseltilecek. Sabah'ın haberine göre, Ek gösterge düzenlemesi ile 6 bin lira emekli aylığı öğretmenin geliri yaklaşık 1500 lira artacak.

HİYERARŞİYE GÖRE GÖSTERGE ALACAK

Kariyer mesleklere 600-800 puan eklenecek, şube müdürleri, daire başkanları hiyerarşiye göre gösterge alacak. Ek göstergenin 2200'den 3600'e yükselmesi durumunda ikramiye, emekli aylıkları yaklaşık yüzde 25 artacak. Ek gösterge düzenlemesinin emeklilik, ikramiye, maaşa yansımasının yaklaşık 25 milyar lira civarında olması hesaplanıyor.

4 MİLYON ÇALIŞANI VE 2 MİLYON EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR

Ek gösterge kapsamında 3 milyon 175 bin kamu çalışanı bulunuyor. Ek gösterge dışında kalan personelle birlikte 4 milyon çalışan, 2 milyonun üzerinde de emekli bulunuyor. Unvanlardaki dengesiz ek göstergeler düzeltilirken, 4 meslek dışında yöneticiler, avukatlar, teknik hizmet, genel idare sınıfı, göstergesi olmayan personel de dikkate alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!