banner2

Son dakika: Emekli ve memura rekor zam geliyor! Enflasyon verilerinin ardından açıklandı

TÜİK'in ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte memur ve emeklinin 2 aylık zam farkı da netleşmiş oldu.

Ekonomi 07.09.2022, 12:28 07.09.2022, 12:47
Abone ol
Son dakika: Emekli ve memura rekor zam geliyor! Enflasyon verilerinin ardından açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı verilerini içen tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Son rakamlarla birlikte enflasyondaki yükseliş ivmesi azaldı. 

Öte yandan bu verilerle birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz ve ağustos aylarında oluşan 2 aylık zam farkı da netleşti.

2 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE 3,8

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, 2 aylık enflasyon toplamı yüzde 3,86 oldu. Yani şimdiden SSK ve BağKur emeklilerinin maaşına yüzde ocak ayı için yüzde 3,86 oranında zam oluştu.

Geçtiğimiz yıl imzalanan 6. dönem toplu sözleşmesinde memur sendikaları ve hükûmet sözcüleri tarafından varılan anlaşmaya göre göre memur ve emekli maaşlarına 2022 yılının ilk yarısı için yüzde 5, ikinci yarısı için de yüzde 7 oranında net zam yapılacaktı.

GERİYE KALAN 4 VERİYLE BİRLİKTE ZAMLI MAAŞLAR BELLİ OLACAK

TÜİK tarafından henüz son 2 veri açıklanırken Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyonu rakamlarının da ilan edilmesi ile beraber zam oranları netlik kazanacak. Yüzde 8 olarak belirlenen toplu sözleşme zammı oranı üzerine hesaplanacak olan enflasyon farkı ilave edilecek. Merkez Bankası tarafından açıklanan 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ile bu oran yüzde 12,84 olarak tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!