banner2

Son dakika: Emekli ve memur maaşı netleşti: Rekor zam geliyor! En düşük maaş o rakamda olacak

Merkez Bankası dolar ve enflasyon tahminini açıladı, gözler memur ve emekli maaşlarına çevrildi. Rekor zam yolda... 

Ekonomi 23.11.2022, 15:44 23.11.2022, 15:44
Abone ol
Son dakika: Emekli ve memur maaşı netleşti: Rekor zam geliyor! En düşük maaş o rakamda olacak

Merkez Bankası'ndan son dakika açıklaması! Emekli ve memur maaşı netleşti: Rekor zam geliyorTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 67,78'ten yüzde 68,06'ya yükseltti. Gözler emekli ve memura yapılacak 2023 zammına çevrildi.

Memur gibi temmuzda maaşlarına yüzde 7 zam yapılan memur emeklisi, ocak ayında 6 aylık enflasyon farkının yanı sıra yüzde 8 oranında zamdan yararlanacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıklarına yansıtılacak zam oranı 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon oranı ile belli olacak. İşte milyonlarca vatandaşın beklediği detaylar...

Hürriyet'ten Yalçın Bayer'in yazısına göre: temmuzda maaşlarında yüzde 7 oranında artış yapılan 2.5 milyon memur, yüzde 10.85 oranında dört aylık enflasyon doğrultusunda şimdiden yüzde 3.85 enflasyon farkı edindi. TÜİK’in kasım ve aralık aylarına ilişkin duyuracağı enflasyon verisiyle yeni yılda alacakları fark netleşecek.

OCAK AYINDA 6 AYLIK ENFLASYON FARKI

Memura, ayrıca toplu sözleşme uyarınca ocakta yüzde 8 zam verilecek.

Memur gibi temmuzda maaşlarına yüzde 7 zam yapılan memur emeklisi, ocak ayında 6 aylık enflasyon farkının yanı sıra yüzde 8 oranında zamdan yararlanacak.

İşçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıklarına yansıtılacak zam oranı 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon oranı ile belli olacak. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim enflasyonu kümülatif yüzde 10.85 olarak gerçekleşti.

Kasım ve aralık ayına ilişkin rakamlarla 6 aylık enflasyonun yüzde 16-18 arasında gerçekleşmesi yüksek olasılık.

Buna göre işçi, esnaf, çiftçi emeklisi ile dul ve yetime ocakta yüzde 18 zam yolda gibi. Siyasi iradenin emekliye yönelik refah payı verebileceği konuşuluyor. Savlanan zam, refah payı ile birlikte yüzde 20. Ne var ki 3.500 liralık en düşük aylığa yapılacak yüzde 20’lik zam göreceli iyileştirme sağlamaz.

SATIN ALMA GÜCÜNÜ YÜKSELTİR

Ocakta 4.500 liraya yükseltileceği konuşulan en düşük aylığın aralıkta saptanacak net asgari ücret düzeyine çıkarılıp ardından yüzde 20 zam yansıtılması yaşamın gerçekleriyle örtüşür ve satın alma gücünü yükseltir

Dillendirildiği gibi emekli ve asgari ücretliye yasal enflasyon artışının yanında refah payı zammı da mutlak verilmeli.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!