banner2

Son dakika: Emekli, ev kadınları ve işsizler muaf tutulacak! Son 1 ay

Emekli ve ev kadınlarının, belirlenen koşulları sağlaması halinde muaf tutulacağı emlak vergisinin kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Ekonomi 01.11.2022, 10:55
Abone ol
Son dakika: Emekli, ev kadınları ve işsizler muaf tutulacak! Son 1 ay

Emlak vergisi, her yıl yeniden değerlendiriliyor ve bu şekilde mülkler için ödenen tutar değişiyor. Verginin ilk taksidi için mayıs ayı sonuna kadar süre verilmişti. İkinci taksidin süresi ise kasım ayı itibariyle sona eriyor. Eğer emlak vergisinin ikinci taksidi, süresinde ödenmezse yüzde 2,5 oranında gecikme zammı uygulanacak.

BU KİŞİLERE MUAFİYET SAĞLANIYOR

Emlak Vergisi Kanunu’na (EVK) göre; vergiden muaf olanlar da var... Muafiyetin koşulları konutlar (EVK Md. 8) ve işyerleri (EVK Md. 4/m) için ayrı ayrı ele alınıyor.

Konutlarda muafiyet için ilk koşul; mülk sahibinin brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konuta sahip olması gerekiyor. Tek konuta sahip olan vatandaşın; ücret, kira, faiz gibi gelir elde etmesi de muafiyeti engelliyor. Emekli maaşı dışında bir gelire sahip olmayan emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Özetle; emekli, ev kadını ve işsizler brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için’ muafiyetten yararlanabiliyor.

2021 yılı içinde, 53 bin liraya kadar mevduat faizi, repo benzeri (menkul sermaye iradı) gelir elde edilmişse, 2022 için emlak vergisi avantajı yine devam ediyor.

Şehit yakınları ve gaziler de tek konuta uygulanan emlak vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor. Ayrıca engelliler, ‘gelir elde etmiş olsalar da ‘tek konutları için emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi avantajından) yararlanabiliyor.

MUAFİYET İÇİN NE YAPILMALI?

Muafiyetten yararlanmak için mülkün kayıtlı olduğu belediyeye başvurularak form doldurulması gerekiyor. Belediyeye başvuran vatandaşlardan belediyelerin ayrıca bir belge istememesi de gerekiyor. Başvuru sırasında belediyeye verilen beyan ve taahhüt vergi avantajından yararlanmak için yeterli.

2017 yılından itibaren; organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar daimi bina vergisi muafiyetine tâbi oldu. Bu işyerleri için emlak vergisi ödeme yükümlülüğü bulunmuyor. - Muafiyet kapsamına giren işyerlerinin sahibi işletmeler, söz konusu mülklerini eğer kiraya verirlerse muafiyetten yararlanamıyor.

DÜŞÜK ORANLI EMLAK VERGİSİ

Fiilen ‘konut’ olarak kullanılmasına rağmen tapu kaydında ‘işyeri’ olarak görünen mülkler de olabiliyor. Tapuda işyeri olarak kayıtlı olmasına rağmen fiilen konut olarak kullanılan taşınmazlarda iki kat fazla emlak vergisi ödenmiş olur. Bu durumda; mülk sahiplerinin yüksek oranlı (işyeri) emlak vergisi ödemek yerine ilgili belediyeye başvurarak, fiilen konut olarak kullanılan mülkler için düşük oranlı (konut) emlak vergisi ödeyebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!