Son dakika: Ekmeğe rekor zam geliyor! En düşük fiyatı bakın kaç TL olacak

TMO'nun, fırıncılara uygun fiyatlı un desteği bugün itibariyle sona erdi. Un fiyatlarındaki yükselişle birlikte sektör kaynakları ekmek fiyatlarının 6 TL bandına dayanacağını söylüyor.

Ekonomi 01.06.2022, 15:24 01.06.2022, 16:04
Abone ol
Son dakika: Ekmeğe rekor zam geliyor! En düşük fiyatı bakın kaç TL olacak

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) uygulamaya koyduğu ve fırıncıların uygun fiyatlı un almasına olanak sağlayan Un Destek Projesi'nde bugün itibariyle sona gelindi. Projenin sonlanmasıyla birlikte un fiyatlarında baskı oluştu. 

Sektör kaynakları, yaşanan bu gelişmelerle birlikte un fiyatlarının 6 TL bandına çıkabileceğini kaydetti.

EKMEK FİYATLARI OLUMSUZ ETKİLENECEK

Sözcü'nün haberine göre, İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “TMO’nun bu uygulaması maliyetlerimizi bir nebze olsun aşağı çekiyordu. Şu an bu undan alamıyoruz. Uygulamanın tamamen bitmesi ekmek fiyatlarını olumsuz etkileyecek” ifadesini kullandı.

FIRINCILAR ZAM TALEBİNDE BULUNDU

Önceki gün İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) 210 gram ekmeğin 4 TL olması için zam talebinde bulunduklarının bilgisini veren Demir, “İstanbul’daki bazı fırıncılar 14 bin TL’lik cezayı göze alarak bu zammı zaten yaptı. Çoğu ilçede ekmek 4 hatta 4,5 TL’den satılıyor. Haziran ayının ikinci haftasında yapılacak İTO meclisinde bu fiyatların resmileşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

EKMEK FİYATLARI 6 TL OLACAK

Türkiye'de bir un markasının fabrika satış temsilcisinin kaydettiği bilgilere göre, TMO’nun tahsis ettiği uygun fiyatlı un uygulamasının bitmesi durumunda ekmek fiyatları 6 lira bandına dayanacak.

PİYASADA 500 LİRA TMO'DA 265 LİRA

TMO’nun perakende fiyat artışlarını dizginlemek amacıyla başlattığı proje aracılığıyla, piyasada fiyatı 500 liraya dayanan 50 kiloluk bir çuval un, meslek kodu pideci ve fırıncı olan esnafa 265 TL’den tahsis ediliyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!