banner2

Son dakika: Ehliyeti olanlar dikkat! Ücretsiz yükleniyor

Çipli kimlikle ilgili vatandaşları sevindirecek bir gelişme yaşandı. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 85'i çipli kimlik kartı kullanmına geçerken ehliyet özelliği yüklenmiş çipli kimlik kartı kullananların sayısı ise 4 milyon 744 bin 867'ye yükseldi. İşte vatandaşların işini kolaylaştıran yeni gelişme...

Ekonomi 29.11.2022, 13:26
Abone ol
Son dakika: Ehliyeti olanlar dikkat! Ücretsiz yükleniyor

Türkiye nüfusunun yüzde 85'i çipli kimlik kartına geçerken ehliyet özelliği yüklenmiş çipli kimlik kartı kullananların sayısı ise 4 milyon 744bin 867'ye yükseldi. 

ÇİPLİK KİMLİK KARTI KULLANANLARIN SAYISI YÜZDE 85' YÜKSELDİ

Nüfus hizmetleri kapsamında, "taklit edilemeyen görsel ve elektronik güvenlik" özelliklerine sahip yeni çipli kimlik kartlarının dağıtımına 14 Mart 2016'da Kırıkkale'de başlandı.

Uygulamayla 15 Kasım 2022 itibarıyla çipli kimlik kartı kullananların sayısı 70 milyon 997 bin 128 oldu.

Böylece, TÜİK'in son verilerine göre 84 milyonu aşan Türkiye nüfusunda çipli kimlik kartı sahiplerinin oranı yaklaşık yüzde 85'e yükseldi.

Eski tip nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi için tarih sınırı getirilmedi. Nüfus cüzdanları, çipli kimlik kartları alınıncaya kadar geçerli olacak, değiştirilmediği takdirde herhangi bir ceza uygulanmayacak.

ARTIK ÜCRETSİZ YAPILABİLİYOR

Vatandaşların yanlarında ehliyet bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve yeni tip sürücü belgelerinin çipli kimlik kartlarına yüklenmesini içeren "Hayat Kimliğinle Kolay Projesi" ise 21 Eylül 2020'de hayata geçti.

Uygulamanın başladığı tarihten 15 Kasım'a kadar yeni tip sürücü belgesine sahip 4 milyon 744 bin 867 kişi, ehliyetini çipli kimlik kartına yükletti.

İsteğe bağlı işlem, nüfus müdürlüklerinden randevu alınarak ücretsiz yapılabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!