banner2

Son dakika: Döviz kuruna olağanüstü müdahale! 24 yıl sonra yeniden gerçekleşti 

Japonya, 1998 Asya krizinden bu yana, 24 yıl sonra ilk kez döviz piyasasına müdahale etti. Japon yeni bu yıl yüzde 20 değer kaybetmişti

Ekonomi 22.09.2022, 12:56 22.09.2022, 16:26
Abone ol
Son dakika: Döviz kuruna olağanüstü müdahale! 24 yıl sonra yeniden gerçekleşti 

Japonya, para politikasının ABD ile ayrışması sebebiyle, piyasalara 24 yıl sonra ilk kez müdahale etti. Japon yeni, bu yıl yüzde 20 değer kaybetti.

HAMLE SONRASINDA YEN DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAZANDI

Masato Kanda Perşembe günü yaptığı açıklamada hareketlerin ani ve tek taraflı olması nedeniyle döviz piyasasına müdahale edildiğini duyurdu. Hamle sonrasında yen doları karşısında yüzde 1,1 değer kazandı.

1998'DEN BU YANA İLK KEZ 145'İ AŞTI

Müdahale Fed’in politika faizini 75 baz puan artırma kararının ardından Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) aşırı düşük faiz oranlarını korumasıyla paritenin 1998’den bu yana ilk kez 145’i aşmasının ardından geldi.

PİYASAYA GİZLİ MÜDAHALE

Japon yetkililer geçtiğimiz haftalarda sözlü uyarılarını artırmışlardı. Kanda da Perşembe günü yaptığı açıklamada hükümetin harekete geçmeye hazır olduğunu ve her an piyasaya gizli şekilde müdahale edebileceğini söyledi. BOJ, bu ay döviz piyasasında genelde doğrudan müdahaleden önce geldiği düşünülen bir hareket olan “oran kontrolü” gerçekleştirmişti.

G-10 ÜLKELERİ ARASINDA EN KÖTÜ PERFORMANSI GÖSTERDİ

Bu yıl dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden yen, G-10 ülkeleri arasında en kötü performansı sergileyen para birimi olurken bu süreçte BOJ, yüksek enflasyonu dizginlemek için agresif şekilde faiz yükselten Fed’den ayrışarak faizleri dip seviyede sabit tuttu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!