Son dakika: Dolar kurunu yıkan hamle! Rekor seviyeye yükseldi

Ukrayna'nın işgali nedeniyle yaptırımlarla da mücadele eden Rusya'nın para birimi ruble yükselişini sürdürüyor. Rus rublesi dolar karşısında Mart 2018'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Ekonomi 24.05.2022, 17:40
Son dakika: Dolar kurunu yıkan hamle! Rekor seviyeye yükseldi

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulanmasına rağmen rublenin yükselişi devam ediyor. Ruble, dolar karşısında rallisini 5. günde de sürdürerek Mart 2018'den beri en yüksek seviyeye çıktı. 

RUBLE DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 2 YÜKSELDİ

Rusya'nın sermaye kontrollerini gevşetmeyi değerlendirdiğine dair haberlere rağmen para birimi bugün dolar karşısında yüzde 2 yükselişle 56 seviyelerinde seyrediyor.

RUBLE EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN PARA BİRİMİ OLDU

Ruble, Ukrayna'yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımların ülkeyi ekonomik darboğaza sokmasına rağmen dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 30 yükselerek en iyi performans gösteren para birimi oldu. Ancak ekonomistler toparlanmanın çok hızlı gerçekleştiğini ve bu değer kazancının bütçe gelirlerine darbe vuracağını, ihracatta rekabetçiliği de azaltacağını belirtiyor.

RUSYA YAPTIRIMLAR NEDENİYLE UYGULAMAYA KONAN BAZI SERMAYE KONTROLLERİNİ GEVŞETİYOR

Rus hükümeti yaptırımlar nedeniyle uygulamaya konan bazı sermaye kontrollerini gevşetiyor. Son olarak rubleyi korumak adına getirilen Rus ihracatçılarının döviz kazançlarındaki mecburi satış oranı yüzde 80'den yüzde 50'ye düşürüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!