banner2

Son dakika: Dolar, euro ve altını olanlar için son saatler! Bugün saat 14.00'te açıklanıyor

Altın ve para piyasaları bugün TCMB'nin vereceği faiz kararına kilitlendi. Ekonomistler, Merkez Bankası'nın faiz değişikliğine gitmeyeceğini kaydederken, sürpriz bir karar alınması da ihtimal dahilinde. 

Ekonomi 18.08.2022, 10:23
Abone ol
Son dakika: Dolar, euro ve altını olanlar için son saatler! Bugün saat 14.00'te açıklanıyor

Piyasalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) vereceği faiz kararına kilitlendi. 2021 yılının Eylül ayında faiz indirimlerine başlayan TCMB, 4 ayda toplam 500 baz puanlık indirime gitmiş ve 2022 yılının geri kalan aylarında yüzde 14’te sabit bırakmıştı. 

FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Ekonomistler, yılın geriye kalan bölümünde de faizin 14'te sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı bugün saat 14'te açıklanacak.

PİYASA DEĞERLENDİRME ANKETİ SONUÇLARI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ağustos ayı "Piyasa Katılımcıları Anketi" sonuçları geçtiğimiz günlerde yayımladı. Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 14 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi de bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 14,00 olarak gerçekleşti.

AA PİYASA BEKLENTİ ANKETİ

AA Finans'ın piyasa beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 14'te bırakılmıştı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

DOLARDA SON DURUM

Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftalar yıl içi zirvesini 18 liranın üzerine taşımasının ardından bu seviyenin altındaki pozisyonunu koruyor. Kur, aylık bazda bu yılın en sakin dönemini geçiriyor.

Aralık ayında görülen zirve sonrası düşüşe geçen dolar kuru 2022’nin ilk ayını da düşüşle geçirdi. Bu yıl en düşük 13,17 seviyesini gören kurda aylık bazda Şubat ayından itibaren yükseliş hızlandı. En fazla oynaklık ise Mayıs ayında görüldü. Bunda yurt içi enflasyonun giderek artması ve Fed’in faiz artışını hızlandırması etkili oldu.

18 TL SEVİYESİNİN AŞILMAMASI GEREKİYOR

20 Aralık’ta görülen zirve 18,36. Analistler piyasalarda 18 seviyesinin yeni bölge olarak önemle takip edildiğini, bu seviyenin aşılması durumunda rekor riskinin arttığının altını çiziyor. Kur Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde 17,94 seviyesinde bulunuyor. Euro/TL de aynı dakikalarda 18,25’ten değerleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!