banner2

Son dakika: Depremzede KOBİ'lere faizsiz destek kredisi! Bakan Varank açıkladı

Son dakika haberleri... Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ''11 ilde KOBİ'lere 1,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. 11 milyar liralık kredi hacmi oluşacak, 3 milyar liralık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak.'' dedi.

Ekonomi 24.03.2023, 11:18 24.03.2023, 14:02
Abone ol
Son dakika: Depremzede KOBİ'lere faizsiz destek kredisi! Bakan Varank açıkladı

6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen ve 50 bini aşkın insanı hayattan koparan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlattı.

VARANK: 11 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Depremzede KOBİ'lere acil destek kredi programına ilişkin konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu ifadeleri kullandı;

''11 ilde KOBİ'lere 1,5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. 11 milyar liralık kredi hacmi oluşacak, 3 milyar liralık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak.'' 

1,5 MİLYON LİRAYA KADAR FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Deprem bölgesi Hatay'da sanayicilerle bir araya gelen Bakan Varank, KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı'nı devreye aldıklarını belirterek, “İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre 1 buçuk milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği veriyoruz. Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik gerekli adımları attık." ifadelerini kullandı.

HASAR DURUMU AĞIR OLAN İŞETLEMELERE LİMİT ARTIRIMI

Acil Destek Programından iş yeri; küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek. Bu durumda olan mikro işletmeler 250, küçük işletmeler 500, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Hasar durumu ağır ve üstü olan işletmelerde bu limitler yüzde 50 arttırılacak. Orta ölçekli bir işletme ağır hasarlıysa toplam kredi limiti 1,5  milyon liraya çıkacak.

12 AY GERİ ÖDEMESİZ

Acil Destek Kredisi’nden faydalanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecek. Program sıfır faizli olarak uygulanacak, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. KOSGEB, bu programdan 30 bin KOBİ’nin yararlanmasını ve 11 milyar liralık kredi hacmi oluşturmayı hedefliyor. Bu durumda işletmelerin kullanacağı faiz veya kar payı maliyeti 3 milyar liraya ulaşacak. Bu finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak.

KREDİ GARANTİ FONU DEVREDE OLACAK

Teminat sıkıntısı çeken işletmeler için Kredi Garanti Fonu (KGF) devrede olacak. Durumları valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlardan belgelenen işletmeler Acil Destek Kredisi’ni kullanabilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!