Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte Abdülhamid Han gemisinin görev yeri

Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, bugün göreve başladı. Abdülhamid Han gemisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle görev yerine uğurlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geminin ilk görev yerinin Doğu Akdeniz'deki Yörükler-1 kuyusu olduğunu söyledi. Abdülhamid Han gemisi Gazipaşa'nın 55 kilometre açığına gidecek. Gemi için NAVTEX yayımlandı. Ayrıca gemi 7 Ekim'e kadar bölgede olacak.

Ekonomi 09.08.2022, 14:50 09.08.2022, 16:16
Abone ol

Son dakika! 2,5 ay bakım ve geliştirme çalışmaları yapılan Türk filosunun en güçlüsü Abdülhamid Han isimli sondaj gemisi bugün göreve başladı. Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, ilk görev yerine Mersin'den uğurlandı.

7 EKİM'E KADAR SÜRECEK

Abdülhamid Han sondaj gemisinin çalışma yürüteceği alan için yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan edildi. İlana göre, geminin görevi Doğu Akdeniz'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan alanda 7 Ekim'e kadar sürecek. Abdülhamid Han gemisi "Hakan İlhan", "Kutsi İlhan" ve "Murat İlhan" isimli gemilerle sürdüreceği çalışmaları Yörükler-1 sahasında yapacak.

''ARTIK BİZ DE BU ALANDA VARIZ''

Geminin görev yeri belli olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan törende önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde; Abdülhamid Han gemimizin değerli personoli, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemizin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han'ı göreve uğurlamak üzere buradayız. Daha önceden paramızla dahi yaptıramadığımız sismik araştırmalarını artık kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz bir döneme girdik. Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye artık farklı bir yere gelmiştir. Hiç şüphesiz bugünlere bir anda gelmedik. Kimi zaman sinsi oyunlarla oyalandık. Vakit ve kaynak kaybettik. 4 sondaj, 2 sismik araştırma gemimizle artık bu alanda biz de varız. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Akdeniz ve Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başladık. Fatih sondaj gemimizi her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır diyerek görevine uğurladık. Bu şekilde sonuç aldık.

''KİMSEDEN İCAZET ALMAYA İHTİYACIMIZ YOK''

Fatih Sondaj gemimizi, her arayan bulamaz, ama unutmayın bulanlar arayanlardır. Bu şekilde göreve uğurladık ve bir süre sonra müjdeli haberi aldık. Ülkemize ve milletimize maddi karşılığının yanı sıra ciddi moral vermiştir. Doğalgaz işletme tesisimizin temelini de geçtiğimiz sene attık. Denizin 2200 metre altında boru döşeme işlemlerinin büyük çoğunluğunu tamamladık. Yavuz gemimiz, Türkali-4 kuyusunda işlemleri gerçekleştiriyor. Akdeniz'de yaptığımız arama ve sondaj çalışmaları kendi egemenlik alanlarımızdadır. Bunun için kimseden izin veya icazet almaya ihtiyacımız yoktur. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe diş mücadele vermekten çekinmedik çekinmeyeceğiz. Türkiye'nin dostluğunun çok daha önemli olduğunu görmek için son gelişmelere bakmak gerekiyor. Bizimle yol yürüyen kazanır, bize karşı yürüyen kaybeder. Abdülhamid Han gemizize, yolun açık, sondajın bereketli olsun diyorum.

GÖREV YERİ BELLİ OLDU

Adeta su altında bir enerji üssü kuruyoruz. Karadeniz gazının ilk etabı için gereken 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek doğalgazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vereceğiz. 3 sondaj gemimizin çalıştığı bu saha dünyada üretime en hızlı hazırlanan saha olarak tarihe geçmiştir. Hem enerji bağımsızlığımızı temin hem cari açığımızı kapatmamız bakımından bu çalışmaları çok önemli görüyoruz. 2022 enerji faturamızın 100 milyar doları bulacağı düşünüldüğünde bu çalışmaların ne kadar önemli olduğu görülüyor. Abdülhamid Han 7. nesil bir sondaj gemisidir. Diğer 3 sondaj gemimizden daha üstün bir gemi. Bugün Abdülhamid Han gemimizi mavi vatana, yeni sondaj rotamız Akdeniz'e yolcu ediyoruz. İnşallah hayırlı bir haberi sizlerden bekliyoruz. Bugün Abdülhamid Han gemimizi mavi vatana, yeni sondaj rotamız Doğu Akdeniz'e yolcu ediyoruz. Abdülhamid Han Gemimizi, Gazi Paşa'nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusuna uğurlayacağız.

BAKAN DÖNMEZ: NE HAKKIMIZDAN NE MAVİ VATAN'DAN VAZGEÇERİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şu açıklamayı yaptı; Umarım, buradan milletimizin umutla beklediği güzel haberleri vermek nasip olur. Sondaj kabiliyet testleri, denizcilik testleri, sistem ve ekipman testleri başarıyla tamamlandı. Mariana Çukuru'ndan bile daha derine inebiliyor. Karadeniz gazının 2023'e yetişmesi için Akdeniz'de görev yapan gemilerimizi Karadeniz'e çekmiştik. Gemilerimizi Karadeniz'e çektiğimiz için Türkiye'nin Akdeniz'den vazgeçtiği iddiaları ortaya atıldı. Biz dün de buradaydık, bugün de buradayız, yarın da burada olacağız. Ne haklarımızdan ne de Mavi Vatan'ın bir karışından vazgeçeriz. Fatih, Yavuz ve Kanuni Karadeniz'de çalışmalarına devam ediyor.

3 KEZ TURLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han sondaj gemisine helikopterle iniş yaptı. Erdoğan'ın helikopteri inmeden önce Mavi Vatandaki filonun "en güçlüsü" olan gemiyi 3 kez turladı. Öte yandan Abdülhamid Han Sondaj gemisinin içerisinden ilk görüntüler geldi.

TÜRK FİLOSUNUN EN GÜÇLÜSÜ

Bu gemiden dünyada sadece 5 tane var. Abdülhamid Han, Fatih, Kanuni ve Yavuz'un ardından Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi olma özelliğini taşıyor. Yedinci nesil teknolojiye sahip geminin 238 metre uzunluğu ve 42 metre genişliği bulunuyor. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle öne çıkıyor.

HAVADAN İNCELEDİ

Adana'dan Mersin'in Taşucu Limanı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan helikopter, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nin havadan incelenmesinin ardından sonra geminin üzerindeki piste indi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin'in Taşucu Limanı'nda Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılırken Abdülhamid Han Sondaj Gemisini havadan inceledi. Gemide incelemelerde bulunan Erdoğan, daha sonra yetkililerden bilgi aldı.

Türkiye’nin 4'üncü sondaj gemisi, hidrokarbon arama çalışmalarında kullanılacak.

2,5 AYDIR HAZIRLIK YAPILIYOR

Yaklaşık 2,5 ay Taşucu Limanı'nda kalan sondaj gemisinde, bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmaları yapıldı.Ekipmanlar yerleştirildi, teknik işlemler ve sertifikalandırma çalışmaları tamamlandı. Ardından kırmızı-beyaza boyandı. Abdülhamid Han sondaj gemisinin bir yüzeyine de Türk bayrağı işlendi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!