banner2

Son dakika: Brent petrolde rekor düşüş başladı! Benzin, motorin fiyatları dibi görecek

Brent petrolde rekor düşüş başladı. Geçtiğimiz haftayı 83 dolarla kapatan brent petrol fiyatı yeni haftaya 81 dolarla başladı. Yaşanan ani düşüşle beraber motorine indirim gelirken benzine indirimin de kapıda olduğu iddia edildi.

Ekonomi 28.11.2022, 10:28
Abone ol
Son dakika: Brent petrolde rekor düşüş başladı! Benzin, motorin fiyatları dibi görecek

Brent petrolde rekor düşüş başladı. Cuma günü 86 dolara kadar yükselen brent petrol günü 83 dolarla kapatmıştı. Yeni haftaya düşüş trendi ile giren brent petrol 81 dolardan işlem görüyor. 

Brent petrolün varil fiyatı gün içinde 81,11 dolara, WTI ham petrolünün varil fiyatı 73,84 dolara kadar geriledi. Böylece, Brent petrolün varil fiyatı 12 Ocak'tan bu yana, WTI ham petrolünün varil fiyatı ise 28 Aralık 2021'den bu yana en düşük seviyelerini gördü.

ÇİN'DEKİ TALEP ENDİŞESİ FİYATLARI DÜŞÜRÜYOR 

Fiyatlardaki düşüşte, Çin'de "sıfır Kovid-19" politikasına karşı ülke genelindeki protestolar etkili oldu.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de karantina altında olduğu iddia edilen apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Kovid-19 tedbirlerine yönelik protesto ve tepkiler ülke geneline yayıldı.

OPEC KARARI SONRASI FİYATLAR ETKİLENECEK

Uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun toplantısının sonucuna ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasına bağlı olarak petrol fiyatlarında dalgalanmaların devam edeceğini öngörüyor.

OPEC+ grubu, piyasa koşullarını değerlendirmek ve uygulanacak üretim miktarını görüşmek üzere 4 Aralık'ta bir araya gelecek. Grup, ekim ayındaki son toplantısında günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

G7 RUS PETROÜNE YAPTIRIMI MASAYA YATIRDI 

G7 ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması için görüşmeleri de devam ediyor.

Rusya'dan deniz yoluyla taşınan petrolün varil başına tavan fiyatının 65 ila 70 dolar olarak belirlenmesi konusunu tartışan Avrupa Birliği ülkeleri henüz resmi bir karar alamadı.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!