Son dakika: Brent petrol dibi gördü! 1 varil petrol bakın kaç TL 

Son dakika haberi... Brent petrolün varili dün 104 dolar seviyelerinde işlem görmüştü. Brent petrol an itibariyle uluslararası piyasalarda 99,72 dolardan işlem görüyor.

Ekonomi 02.08.2022, 10:26
Son dakika: Brent petrol dibi gördü! 1 varil petrol bakın kaç TL 

Dünkü işlem seansında 104,41 dolara kadar ivmelenen Brent petrolün varil fiyatı, pazartesi gününü 100,03 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.17 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 0,31 düşüşle 99,72 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 93,75 dolardan alıcı buldu.

KÜRESEL PETROL PİYASASINDA ENDİŞELER HAKİM

Fiyatlardaki düşüşte, küresel petrol talebine ilişkin endişeler etkili oldu.

Dün dünya genelinde açıklanan İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri resesyon beklentilerini güçlendirdi.

ÇİN'DE İMALAT SANAYİ VERİLERİ DÜŞÜŞTE

Temmuz ayına ilişkin imalat sanayi PMI verisi Çin'de 49 ile 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Avrupa'da 49,8'e inerek daralma bölgesine geçti. ABD'de ise Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi 52,8'e yükselse de Haziran 2020'den bu yana görülen en düşük seviyede kaldı.

OPEC VE OPEC+ YARIN TOPLANTI YAPACAK

Öte yandan, piyasalar Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun yarın yapacağı toplantıya odaklandı.

Eylül ayına ilişkin üretim politikasının görüşüleceği toplantıda, grubun üretimini sabit tutacağı ya da çok az artıracağı öngörülüyor.

Uzmanlar, petrol sahalarındaki yatırım eksikliği nedeniyle birçok üye ülkenin üretim kotalarını karşılamakta zorlandığı göz önüne alındığında grubun arzı artırmasının zor olacağını ifade ediyor.

ABD ile Çin arasındaki gerilime ilişkin haber akışı da fiyatlardaki hareketlilikte etkili oluyor.

Brent petrolde teknik olarak 99,80 ile 100,38 dolar aralığının direnç, 99,22 ile 98,64 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!