banner2

Son dakika: Brent petrol çakıldı! Akaryakıt fiyatlarında büyük indirim geliyor

Dün 88 dolara kadar yükselen brent petrol fiyatı güne 87 dolarla başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 81,40 dolardan alıcı buldu. Yaşanan ani düşüşün ardından benzin, motorin ve LPG'de indirim bekleniyor.

Ekonomi 29.09.2022, 10:33
Abone ol
Son dakika: Brent petrol çakıldı! Akaryakıt fiyatlarında büyük indirim geliyor

Brent petrolde düşüş ivmesi devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,95 azalarak 87,21 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 81,40 dolardan alıcı buldu.

TALEP ENDİŞESİ DÜŞÜŞÜ TETİKLİYOR 

Fiyatlardaki düşüşte, güçlü dolar ve resesyon beklentilerinin sebep olduğu talep düşüşü endişeleri etkili oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki artış, petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek fiyatları baskılıyor.

ENFLASYON RESESYON ENDİŞESİNİ ARTIRIYOR 

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Stanford Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, avrodaki zayıflama ve yüksek enflasyonun Avrupa'da resesyon olasılığını artırdığını ifade etti.

Malpass, ABD ekonomisinin bu yılın ilk iki çeyreğinde daralma yaşadığını anımsatarak, Çin'in ekonomik büyümesinin de COVID-19 salgınına karşı alınan karantina önlemleri nedeniyle keskin bir şekilde yavaşladığını aktardı.

Öte yandan, ABD'nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki azalış, talep toparlanmasına işaret ederek fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtladı.

PETROL ÜRETİMİ AZALDI 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 200 bin varil azalışla 430 milyon 600 bin varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 333 bin varil artacağı yönündeydi.

Söz konusu dönemde ABD'nin benzin stokları da 2 milyon 400 bin varil azalışla 212 milyon 200 bin varil oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!