banner2

Son dakika: Böyle zam görülmedi! Kahve tiryakilerini çileden çıkaracak haber

2023 yılının ilk ayında bir zam haberi daha geldi. Kahve severleri üzecek zam duyuruldu. Buna göre kahveye yüzde 30 oranında zam geldiği bildirildi.

Ekonomi 24.01.2023, 10:40
Abone ol
Son dakika: Böyle zam görülmedi! Kahve tiryakilerini çileden çıkaracak haber

Türkiye'de en çok tüketilen içeceklerin başında gelen kahveye bir zam daha geldi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye 2021 yılında 67,1 bin ton kahve ithalatına 167 milyon dolar ödedi. Bu veriler doğrultusunda eçen yıl fiyatların yükselmesi nedeniyle 11 aylık dönemde ithal edilen 65 bin ton kahvenin faturası 260,7 milyon dolara kadar çıktı. 

YURT DIŞINDA DÜŞTÜ TÜRKİYE'DE ARTTI 

Geçen yılın Şubat ayında zirve yaparak uluslararası piyasada 260 dolara kadar yükselen 50 kilogramlık bir çuval kahvenin fiyatı ilerleyen aylarda geriledi ve bir yılda yüzde 36,5 düşüşle 154 dolara indi. Ancak bu düşüşte fayda vermedi. Türkiye’de perakende kahve fiyatlarına yansımadığı gibi kahve zincirleri, yeni yıl ile birlikte fiyatlarını en az yüzde 30 oranında artırdı.

NAKLİYE MALİYETLERİ ARTTI 

Uzmanlar bu zammın üretim ve nakliye fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklı olduğunu söylüyor. Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gastronomi Yazarı ve Kahve Danışmanı Cenk R. Girginol, geçen yıla göre maliyetin yüzde 100 arttığını belirterek, "Böylece bir fincan kahvenin maliyeti geçen yıla göre ciddi bir artış gösterdi. Ayrıca kahve çekirdeğinden ambalaja kadar her şeyin döviz ile ithal edildiğini unutmamak lazım." ifadelerini kullandı.

DÖVİZ HAREKETLİLİĞİ FİYATLARI ARTIRIYOR 

Fiyat artışlarında yaşanan en büyük nedenin dövizde yaşanan hareketlilik olduğunu belirten Girginol, "Bir kafenin açılma maliyeti minimum 3-4 milyon TL’yi buluyor. Yatırımcılar biraz daha analiz ederek, yatırımlarını daha az risk kapsamına yeni yerler açıyor ve yatırımlarını devam ettiriyorlar. Diğer yandan doğru kahveyi sunamayan ve kaliteden uzaklaşan işletmeler bu yıl tamamen elenecek. Çünkü kahve severler artık kahvenin kalite kavramını gelişen damak profili ile ayırt edebiliyor. Görüntü veya işletmenin PR anlayışı dışında artık kalite ve tat ön planda. İşini doğru yapan ve kaliteyi ön planda tutan markalar tercih ediliyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!