Son dakika: Binlerce öğrenciye yılın müjdesi! Cumhurbaşkan Erdoğan talimat verdi

Koronavirüs salgının ardından öğrencilerin staj imkanı zorlaşmıştı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, konuya ilişkin harekete geçti.

Ekonomi 20.06.2022, 10:56
Son dakika: Binlerce öğrenciye yılın müjdesi! Cumhurbaşkan Erdoğan talimat verdi

Koronavirüs salgınıyla birlşkte staj yerleri öğrenciler için sıkıntı olmaya başlamıştı. Şirketler, stajyer almadığı için bu süreci tamamlayamayan gençler, mezun olamadıklarını belirtip krizin çözülmesini istedi.

ULUSAL STAJ PROGRAMI HAYATA GEÇİRİLDİ

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinden yapılan açıklamada, öğrencilerin staj bulmasını kolaylaştırmak amacıyla iki sene önce Ulusal Staj Programının hayata geçirildiği bildirildi.

ŞİRKETLERDEN 156 BİN 240 TALEP GELDİ

Bu yıl stajyer havuzuna başvuruların açılmasının ardından şubat ve mart arasında, şirketlerden 156 bin 240 talep geldiği belirtildi. Böylelikle 80 bin 766 öğrencinin staj yapacağı kurumun belirlendiği ifade edildi. Programa bu sene, organize sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerinin de dâhil edildiği aktarıldı. Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay "Teklifler hızla gönderilmeye devam ediyor, https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden takip edip onaylamayı ihmal etmeyin. Gençler, staj boyunca Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle KYK’nın açık yurtlarında kalabilir" dedi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Başvurular, e-Devlet entegrasyonu ile çalışan millî dijital platform 'Kariyer Kapısı' üzerinden gerçekleştiriliyor. Programa, ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimi görenler katılabiliyor. Ayrıca eğitimini yurt dışında lisans, lisansüstü olarak sürdüren Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi gençler de başvurabiliyor.

45 BİNE YAKIN GENÇ İLK ÜCRETİNİ ALMIŞTI

Bu öğrencilere, Türkiye'deki kurum ve kuruluşların yanı sıra Büyükelçilikler, Daimi Temsilcilikler, Başkonsolosluklar ile kamu kurumlarının yurt dışı temsilcilikleri staj teklifi sunabiliyor. Öte yandan, geçen yıl 135 bin başvuru yapılmış ve 90 bin gence staj teklifi götürülmüştü. Bir kuruma yerleştirilerek staj imkânı verilen 45 bine yakın genç ilk ücretini devletten almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!