Son dakika: Başkan Erkoç duyurdu! Araba fiyatlarında tarihi düşüş yaşanıyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, araç piyasasında son dönemde durağanlık yaşandığını belirterek bu durumun otomobil fiyatlarını aşağı çektiğini açıkladı.

Ekonomi 10.08.2022, 11:55 10.08.2022, 12:38
Abone ol
Son dakika: Başkan Erkoç duyurdu! Araba fiyatlarında tarihi düşüş yaşanıyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, araç piyasasında yaşanan son gelişmelere ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Erkoç, TÜİK verilerine göre, ocak-haziran arası dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla pazarda yüzde 35 oranında yukarı yönlü bir değişim yaşandığını kaydetti.

Erkoç'un açıklamalarına göre, 2021'in ilk 6 ayında 2 milyon 347 bin 440 ikinci el aracın el değiştirdi. 2022'nin aynı döneminde ise bu rakam 3 milyon 166 bin 964'e yükseldi.

YAZ AYLARININ GELMESİYLE SATIŞLAR AZALDI

Erkoç, Haziran 2021'de 575 bin 335 araç el değiştirirken söz konusu rakamın bu yılın aynı ayında 710 bin 88 olduğu bilgisini vererek, şöyle konuştu:

"Yaz aylarının gelmesi ve bayram sektörün hareketli günler geçirmesini sağlamıştı ancak şu an ikinci el araç piyasası durma noktasına geldi. Sektörde durağan günler yaşanıyor. Durağanlıktan dolayı ikinci el araç fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandı."

İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİNDE YAPILACAK DÜZENLEMELER

Erkoç, ikinci el araç ticaretinde temmuz itibarıyla yetki belgesinin zorunlu olduğuna dikkati çekerek, bu sektördeki sorunların giderilmesi için yönetmeliğin bir an önce uygulanması gerektiğini bildirdi. Söz konusu düzenlemenin uygulanmaya başlanması halinde devletin vergi kaybının önleneceğini belirten Erkoç, bu sayede tüketici mağduriyetlerinin önüne de geçileceğini anlattı.

Erkoç, meslekle alakası olmayan kişilerin, hiçbir vergi ödemeden araç alıp satmasının piyasayı olumsuz etkilediğini ve fiyat dengesini bozduğunu kaydetti.

Enflasyondaki artışın ve piyasada yaşanan sıkıntıların da fiyatları etkilediğini vurgulayan Erkoç, ikinci el araç ithalatına izin verilmesinin piyasaya araç girişini hızlandıracağını ve fiyatların sabit kalmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!