banner2

Son dakika: Bakanlıktan tarihi karar! Zincir marketlerde uygulanacak

Son dakika haberleri... Ticaret Bakanlığı zincir marketlere yönelik bir son dakika kararı aldı. İşte, Resmi Gazete'de yayımlanan karara ilişkin detaylar...

Ekonomi 07.12.2022, 15:55
Abone ol
Son dakika: Bakanlıktan tarihi karar! Zincir marketlerde uygulanacak

Son dakika haberleri... Fahiş fiyat arışları ile son dönemde gündemden düşmeyen zincir marketlere ilişkin yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

FİYATLAR TİCARET BAKANLIĞI'NIN SİSTEMİNE AKTARILACAK

Resmi Gazete’de Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Buna göre artık zincir marketler satışa sundukları ürünlere ilişkin fiyatları Ticaret Bakanlığı’nın sistemine aktaracak. Alınan karar sayesinde tüketicilerin fiyat karşılaştırması yapabilmesi hedefleniyor.

TÜKETİCİ FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPABİLECEK

Buna göre, perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı 200’den fazla olan zincir mağazaların, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü olduğu belirtildi.

Veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilecek. Veri aktarımının usul ve esaslarının Bakanlıkça belirlenerek, ilgili zincir mağazalara bildirileceği aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!