banner2

Son dakika: Bakanlıktan milyonlarca vatandaşa 'Efsane Cuma' çağrısı! Bu hususlara dikkat edin

Efsane Cuma kampanyalarına karşı Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık internet platformlarına yönelik hazırladığı kılavuzla, indirimlerde uyulması gereken kuralları belirledi.

Ekonomi 28.10.2022, 11:32 28.10.2022, 13:26
Abone ol
Son dakika: Bakanlıktan milyonlarca vatandaşa 'Efsane Cuma' çağrısı! Bu hususlara dikkat edin

Ticaret Bakanlığı tarafından 'Efsane Cuma indirimleri' adıyla yapılan kampanyalarla ilgili harekete geçti.

Bakanlık tüketicilerin mağdur olmaması adına bir dizi önlem aldığını duyurdu. 

ALINAN ÖNLEMLER 

Elektronik satış platformlarına yönelik hazırlanan kılavuzda, indirimlerde uyulması gereken hususlar belirlendi. Buna göre, indirim sürecinde her bir ürünün “30 gün içinde uygulanan en düşük fiyatı” veya “bir önceki fiyatı” da tüketicilerle paylaşılacak.

İndirimli satışlarda kapsamı belirten ifadelere okunabilir şekilde yer verilecek. İndirim mağazadaki veya bir kategorideki ürünler için geçerli olmadıkça "tümü" veya "her şey" gibi ifadeler kullanılmayacak.

"3 al 2 öde", "1 alana 1 bedava" veya "2. ürüne yüzde 20 indirim" gibi koşullu satışlar, indirim kapsamında değerlendirilmeyecek.

TOPLAM FİYAT TAKSİT TUTARI GÖSTERİLMESİ ZORUNLU

NTV'de yer alan habere göre, indirim kartları ve kuponlar gibi uygulamalar da indirimli satış olarak kabul edilmeyecek.

Kılavuzla, taksitli satış reklamlarında, toplam fiyat, taksit sayısı ve taksit tutarının birlikte gösterilmesi zorunlu kılındı.

'YALNIZCA' VE 'SADECE' İFADELERİ KULLANILAMAYACAK

Özellikle çocukları hedef alan kampanyalarda o malın fiyatının düşük olduğu algısı oluşturacak şekilde, “yalnızca” veya “sadece” gibi ifadeler kullanılmayacak.

Çocuklar, internette gördükleri bir şeyi almak için ebeveynlerini ikna etmeye teşvik edilmeyecek. Yaşlılar ve engellilere yönelik reklamlara özen gösterilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!