banner2

Son dakika: Bakanlıktan cep telefonu yasağı! Sınırlama getirildi

Ticaret Bakanlığı yurt dışında telefon getiren vatandaşları üzecek bir karar aldı. Yurt dışından gelen yolcuların 3 yılda 1'den fazla telefon getirmesi yasaklanmıştı. Bu yasak kapsamına Ticaret Bakanlığı artık yabancıları da dahil etti.

Ekonomi 07.11.2022, 11:39
Abone ol
Son dakika: Bakanlıktan cep telefonu yasağı! Sınırlama getirildi

Akıllı telefonların Türkiye'de vergili fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, yurt dışına giden vatandaşlar buradan telefon alarak Türkiye'ye nispeten daha ucuza mal ediyorlardı. 

Ticaret Bakanlığı bunu 3 yılda 1 telefon getirme hakkı getirerek, önüne geçti. Bu yasak kapsamına ise alınan karar ile yabancılar da dahil edildi. 

Ticaret Bakanlığı'nın kaçakçılığı önlemek için devreye soktuğu yurt dışından 3 yılda 1'den fazla vergiden muaf cep telefonu getirmesi sınırlaması sadece yurttaşları değil yabancıları da kapsıyor.

ARTIK YABANCILAR DA GETİREMEYECEK 

1 Kasım'dan itibaren hayata geçirilen düzenleme, yurt dışından cep telefonu getiren yabancıları da ilgilendiriyor. Bu durumda yabancı yolcular da artık 3 yılda sadece 1 tane vergiden muaf cep telefonu getirebilecek.

KAÇAK TELEFONLAR 120 GÜN SONRA KAPANACAK 

Yurt dışından getirilen telefonlar, 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabiliyor. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılıyor.

E-Devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması, harç ücretinin yatırılması ve kayıt işlemlerinin tamamlaması gerekiyor.

IMEI KAYIT HARCI 6 BİN TL'YE ÇIKIYOR 

2022 yılında yurt dışından getirilen telefonu Türkiye’de kullanabilmek için yapılması zorunlu olan IMEI kaydının ücreti, yeni aboneliklerde 86 TL yerine 117 TL maktu ÖİV alınacak. 

Eğer bir değişiklik yapılmaz ise ekim ayında açıklanan ÜFE oranına göre, bazı vergi, harç, ceza, pasaport ücreti, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan IMEI kayıt harcı tutarı, yeni yıl ile birlikte 2022 yılı için ortaya çıkan yüzde 122,93’lük yeniden değerleme oranında artırılacak. Böyleci 2022’de 2 bin 732 TL olan bu harç, 2023’te 6 bin 91 TL’ye çıkacak.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!