banner2

Son dakika: Bakanlıktan açıklama yapıldı! Kimliğinizle PTT'ye gittiğinizde 842 TL ödenecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, haziran ayı yaşlı ve engelli maaşlarının hesaplara yatmaya başladığını duyurdu. TC Kimlik numarasıyla PTT'ye giden vatandaşlar aylığını alabilecek.

Ekonomi 09.06.2022, 12:44 09.06.2022, 12:52
Abone ol
Son dakika: Bakanlıktan açıklama yapıldı! Kimliğinizle PTT'ye gittiğinizde 842 TL ödenecek

Sosyal devlet politikaları kapsamında yapılan yardımlardan biri de yaşlı ve engelli aylıkları. Devlet tarafından ilan edilen şartları karşılayan vatandaşlar bu aylığı almaya hak kazanıyor. 

Haziran ayı için destek ödemeleri hesaplara yatmaya başladı. 

Bakan Yanık, “Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda Haziran ayında 1 milyar 499 milyon TL tutarında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık” ifadelerini kullandı.

65 YAŞ AYLIĞI ALMA KOŞULLARI NELER?

2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamında verilen maaş desteğinden faydalanmak için vatandaşların bulundukları ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurması gerekiyor.

65 yaş aylığı, bu yaşı doldurmuş, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve yapılacak incelemede muhtaç olduğu belirlenen Türk vatandaşlarına, muhtaçlık hali devam ettiği müddetçe ödeniyor.

65 YAŞ AYLIĞI NASIL ALINIR?

Aylık bağlama işlemleri, Mal müdürlükleri/ Defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüğümüze eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılmaktadır. Eksik bilgi olması durumunda, yapılacak yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemleri uzamaktadır.
İlk ödeme, Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılır.

2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp sosyal yardım niteliğindedir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!