Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika... Bakan Şimşek'ten Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklama!

Son dakika... Bakan Şimşek'ten Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklama!

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, sosyal medya hesabından artan rezervlerle ilgili paylaşımda bulundu. Bakan Şimşek, Türkiye'nin rezervlerindeki olumlu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşarak dış şoklara karşı dayanıklılığın arttığını, rezervlerin ve makro finansal istikrarın güçlendiğinin altını çizdi.           

Ekonomi

07.06.2024, 00:55

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye'nin rezervlerindeki olumlu gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, swap hariç net rezervlerin 2020 Mart ayından bu yana ilk kez pozitife geçtiğini ve son iki ayda 67 milyar dolar artarak 1,5 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

 Brüt rezervlerde de önemli bir artış yaşandığına dikkat çeken Şimşek, 26 Mayıs 2023'te 98,5 milyar dolar olan brüt rezervlerin 31 Mayıs 2024 itibarıyla 143,6 milyar dolara yükseldiğini belirtti. 

Bakan Şimşek'in paylaştığı grafiklere göre, swap hariç net rezervler 2020 yılı Mart ayından sonra ilk defa pozitife döndü. 31 Mayıs 2024 itibarıyla swap hariç net rezervler 1,5 milyar dolara ulaşırken, son iki ayda bu rezervler 67 milyar dolar arttı. 5 Nisan tarihinde 8,5 milyar dolar olan swap hariç net rezervler, 31 Mayıs itibarıyla 67 milyar dolara çıktı. 

Marketlerdeki fiyat oyunu pes dedirtti: Aynı ürün 4 farklı fiyatla satışa sunuldu! Sosyal medyadan o marketlere tepki yağdı! Marketlerdeki fiyat oyunu pes dedirtti: Aynı ürün 4 farklı fiyatla... Haberi Görüntüle

BRÜT REZERVLERDE DİKKAT ÇEKEN  ARTIŞ

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından paylaşılan başka bir grafikte, brüt rezervlerdeki artış dikkat çekiyor. 26 Mayıs 2023'te 98,5 milyar dolar olan brüt rezervler, 31 Mayıs 2024 itibarıyla 143,6 milyar dolara ulaştı. Bu, brüt rezervlerde 45,2 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor.

Tepki çeken 'enflasyon sepeti' sonrası TÜİK'ten eleştirilere yanıt: Hesaplamalarda bir şey çevirmiyoruz! Tepki çeken 'enflasyon sepeti' sonrası TÜİK'ten eleştirilere yanıt: Hesaplamalarda bir... Haberi Görüntüle

REZERV ARTIŞI İÇİN UYGULANAN POLİTİKALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ 

Bakan Mehmet Şimşek, rezervlerin artırılması için uygulanan ve planlanan politikalar hakkında da açıklamada bulundu. Yeşil dönüşüm, enerji verimliliği ve yeni sanayi politikalarıyla sürdürülebilir cari açığa ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca, doğrudan yabancı yatırımları artırmaya yönelik politikalar ve sermaye benzeri dış kaynağa erişim önem arz ediyor. Şimşek, bu hedeflere kararlılıkla uygulanan programlarla ulaşılacağını ifade etti. 

 

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading