banner2

Son dakika: Bakan Nebati enflasyonun düşeceği tarihi duyurdu! 'Tek haneli rakamı yakalayacağız'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kastamonu'da '2023'e Doğru Şehir Buluşmaları'na katıldı. Burada ekonomi gündemine değinen Nebati, enflasyonu tek haneye indireceklerini bunu hiç kimsenin işini kaybetmeden başaracaklarını belirtti.

Ekonomi 04.11.2022, 14:25 04.11.2022, 15:03
Abone ol
Son dakika: Bakan Nebati enflasyonun düşeceği tarihi duyurdu! 'Tek haneli rakamı yakalayacağız'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2023'e Doğru Şehir Buluşmaları kapsamında Kastamonu'da konuştu. 

Bakan Nebati, burada yaptığı konuşmada, dış temsilcilik sayısını 163'ten 255'e çıkartarak temsil ağlarını yaygınlaştırdıklarını söyleyerek, bu kapsamda Türkiye'yi dünyanın en büyük 5 diplomasi ağından birine sahip ülke konumuna getirdiklerine dikkat çekti. 

SAVUNMA SANAYİ 5,5 MİLYAR DOLAR KATKI SAĞLIYOR 

Ayrıca savunma sanayisinin bir ülkenin en stratejik sektörlerinden biri olduğunu belirten Nebati şu sözleri kaydetti: 

Çünkü savunma sanayisi, teknolojinin hem lokomotifi hem de en çok kullanıldığı alan olmasının ötesinde ülkemizin güvenliğinin de teminatıdır. İktidara geldiğimizde savunma sanayimizin yerlilik oranı yüzde 20'lerdeyken, bugün bu oranı yüzde 80'lere kadar taşıdık. İHA'lar, SİHA'lar, kara araçları ve deniz platformları başta olmak üzere toplamda 170 ülkeye savunma sanayi ürünleri ihraç edebilen bir ülke konumuna geldik. Hükümete geldiğimizde iki olan teknopark sayımız bugün 59 şehrimize yayılmış şekilde 81'i aktif, 13'ü kuruluş aşamasında olmak üzere toplamda 94'e ulaşmıştır. Türkiye, 62 savunma sanayisi projesinden 750'nin üzerine çıkmayı başarmış, sektörün 5,5 milyar dolar olan bütçesini neredeyse 14 kat artışla toplam 75 milyar dolara çıkaracak güce erişmiştir. Yıllık 250 milyon dolar olan savunma sanayi ürünleri ihracatımızı da büyük artışla 3 milyar doların üzerine çıkarmayı başardık. Öte yandan değeri 1 milyar doların üzerinde olan teknoloji şirketi sayımız da 6'yı bulmuştur.

TOGG 50 MİLYAR DOLAR KATKI SAĞLAYACAK 

Yerli otomobil TOGG ile ilgili de konuşan Nebati, sözlerine şu şekilde devam etti: 

Cumhuriyet'imizin 99. yıl dönümünde banttan indirme törenini gerçekleştirdiğimiz elektrikli otomobilimiz Togg, başlı başına ülkemizin teknolojide geldiği seviyenin sembollerinden biridir. Togg'un Gemlik'teki devasa fabrikasıyla birlikte doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce sektöre önemli ekonomik katkılarda bulunacağı açıktır. Togg Gemlik Kampüsü tam kapasiteye ulaştığında, burada her yıl 175 bin araç üretilirken 4 bin 300 kişiye doğrudan, 20 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacaktır. 2030'a kadar üretilecek toplam 1 milyon araç, milli gelirimize 50 milyar dolardan, cari açığın azaltılmasına da 7 milyar dolardan fazla katkı sağlayacak boyutlardadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak adeta devrim niteliğindeki yerli aracımıza tam destek verdik. Bu kapsamda mühendislik alımlarında KDV istisnası sağladık. Elektrikli otomobil ÖTV oranlarında değişiklik yaparak bu oranı yüzde 10'a düşürdük. Böylece vatandaşlarımızın çevreci otomobilimize erişimini kolaylaştırmayı hedefledik.

ENFLASYON TEK HANELİ RAKAMA DÜŞECEK 

Ayrıca döviz kurunun oynaklığının minimum seviyede olduğunu belirten Nebati enflasyonun tek haneli rakama düşeceğini belirterek şu sözlere yer verdi: 

Öngörülebilirliğin arttığı, insanların hesap ve kitabını çok rahat şekilde yapabildiği bir dönemdeyiz. Enflasyon aralık ayından itibaren uzun süredir söylediğimiz gibi baz etkisiyle de olsa hızlı şekilde düşmeye başlayacak ve hedefimiz olan tek rakamlı enflasyonu yakalayacağız. Bunu hiç kimse işini kaybetmeden, aşını kaybetmeden, kepenk kapatmadan, atölyeler kilitlenmeden, fabrikaların kapısına kilit vurmadan gerçekleştireceğiz. Tüm dar gelirli, sabit gelirli başta olmak üzere toplumun en fazla enflasyondan etkilenen kesimlerinin mutlak suretle attığımız ve atacağımız adımlarla daha rahat hayat sürdüreceklerinin Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde 20 yıldır yapmış olduğumuz politikalarla uygulamalarla bundan sonrada devam ettireceğimizi ifade ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!