banner2

Son dakika! Bakan Bilgin resmen duyurdu! 'Yüzde 50 zam yaptık'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜİK'in mart ayı enflasyon rakamını duyurmasının ardından önemli açıklamalarda bulundu. TÜİK mart ayı enflasyonunu yüzde 5,46 artışla yüzde 61,14 olarak duyurdu. Bilgin bu rakamlar ışığında yaptığı açıklamada, dünyanın enflasyonla mücadele ettiğini belirtti.

Ekonomi 04.04.2022, 11:20 04.04.2022, 12:15
Abone ol
Son dakika! Bakan Bilgin resmen duyurdu! 'Yüzde 50 zam yaptık'

TÜİK sabah saatlerinde mart ayı enflasyon rakamını açıkladı. Mart ayın enflasyonunun yüzde 5,46 oranında artış gösterdiğini açıklayan TÜİK mart ayı enflasyonunun yüzde 61,14 olarak duyurdu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Merkezi'nde "4688 Sayılı Kanun ve 10. Yılında Toplu Sözleşme Kongresi" açışılında açıklanan enflasyon verileri ile ilgili açıklamada bulundu. 

Bakan Bilgin, enflasyon farkının memur, işçi ve emeklilere temmuz ayında verilmesi için yeni düzenlemeler yapılacağını belirtti. 3600 ek gösterge konusunun mayısta TBMM'ye geleceğini belirten Bilgin, çalışmaların devam ettiğini aktardı. 

Bakan Bilgin'in konuşmasından öne çıkanlar; 

Türkiye pandeminin en kötü şartlarında çarklarının durmadığı bir ülke oldu. AB, ABD'deki enflasyon Türkiye'ye de olumsuz etkilerini yansıtıyor ama onlardaki enflasyon üretimlerin durmasından kaynaklanıyor. Bunları birlikte değerlendirmek lazım. Batıyla mukayese edildiğinde batıyı nasıl etkilediğini görmeye başladığımızda ABD dünyanın en zengin ülkesi, tarihinde görülmemiş enflasyon krizi yaşıyor. Almanya 4 trilyon 200 milyar dolarlık bir ekonomi. Enflasyonla mücadele birinci önceliğimiz. Toplu sözleşme için bunu konuşmak oldukça anlamlı. Türkiye'nin üç temel meselesi vardır. Bağımsızlık mücadelesini başaran Türkiye, cumhuriyeti kurmuştur. Birincisi modernleşmek. Diğeri demokratikleşme, diğeri sosyalleşme. Türkiye demokrasisi ne kadar ileri taşınsa o kadar sorun çözme kabiliyeti artar. Pandeminin dünyada yarattığı krizlerin altında Türkiye kalmamışsa bunda demokratikleşmenin rolünü görmemiz lazım. Unutmayalım ki darbeler sadece içeride bu militarist ideolojinin cuntacı askerlerin ya da anti demokratik bürokratik unsurların müdahalesi değildir. Türkiye'ye dışarıdan müdahalenin bir aracıdır.

'TÜRKİYE PANDEMİDEN SONRA EN HIZLI BÜYÜYEN İKİ ÜLKEDEN BİRİSİ' 

Ekonomik gelişme ekonomik kalkınmayla ilgili bir mesele. Türkiye pandemiden sonra dünyada en hızlı büyüyen iki ülkeden birisi oldu. Büyüme topluma yansımıyor diyenler var. Bu cehaletle ilgili tarafı. Büyüme bir önceki yıla göre toplam mal ve hizmetteki artışı gösterir. Bu süreklilik gösterirse refah artıyor. Ekonomik kalkınma büyüme tek başına yeterli olan şeyler değildir. Sosyal politikalarla zenginleştirmeliyiz. Sendikal mücadele demokratikleşme ve sosyal dengelerin inşa edilmesine katkı yapan kurumlardır. Sendikal hayatın güçlenmesine her şeyden önce biz siyasetçilerin, aydınların, akademisyenlerin, bütün kesimlerin ihtiyacı vardır.

'YÜZDE 36 ENFLASYONDA YÜZDE 50 ZAM YAPTIK'

Türkiye'nin bütün zorluklarına rağmen önemli adımlar attık. Enflasyona karşı işçi ve emekçileri korumak bizim görevimizdir. Kısa sürede tarihsel adımlar atıldı. Türkiye'de asgari ücrette yapılan düzenleme. Enflasyon yüzde 36'yken yüzde 50'lik pozitif bir reel ücret artışı gerçekleştirdik. Bugünkü enflasyonist ortam dikkate alındığı zaman bunu muhtelif şekillerde yorumlamak mümkündür ama inkar edilemez. Bizim bu süre içerisinde yaptığımız şey asgari ücretin vergi dışı bırakılması. Türkiye'nin tarihinde bir ilk gerçekleşti.

3600 EK GÖSTERGE MAYISTA TAMAMLANACAK

Toplu sözleşme mekanizmalarımız devam ediyor. Orada bizi koruyan, çalışanları koruyan aktüel gelişmeler karşısında direnç gösteren madde var. Enflasyon farkının verilmesi. Ocak ayının başında sadece enflasyon farkı vermedik, ona bir de yüzde 3 civarında sosyal denge farkı verdik. Temmuz enflasyonunda da çalışanlarımıza yapılan yeni düzenleme ile yeniden ele alacağız. 3600 ek gösterge meselesinde çalışmamız son aşamasına geldi. Ümidimiz Mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek. Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Sözleşmeli personel statüsü var. Bir şekilde isteğe bağlı olarak düzenlemek istiyoruz. Türkiye modernleşmesini başka bir anlamda gerçekleştirmek üzeredir. Başkanlık sistemi çok önemli bir siyasal projedir. Bunun gerçekleşmesi çok önemlidir. Anayasa'nın değişmesi gerekmektedir. Çalışanların hukukunu daha iyi koruyan kapsamlı bir değişime ihtiyaç var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!