banner2

Son dakika: Bakan Bilgin'den EYT'de prim gün eksiği olanlara uyarı! 'Böyle bir borçlanma yok'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Prim gün eksiği detayına değinen Bilgin, 'Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.' sözlerine yer verdi.

Ekonomi 24.01.2023, 12:09 24.01.2023, 13:11
Abone ol
Son dakika: Bakan Bilgin'den EYT'de prim gün eksiği olanlara uyarı! 'Böyle bir borçlanma yok'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, dün yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

'BU HAFTA MECLİS'E GELEBİLİR'

EYT ile ilgili konuşan Bilgin, teknik yazım sürecinin uzun olduğunu, bu hafta teklifin Meclis'e gelebileceğini belirtti. 

'150 MİLYAR TL MALİYETİ OLACAK' 

İçerikte bir değişiklik olmayacağına dikkat çeken Bilgin, EYT'nin 2023'e maliyetinin 150 milyar lira civarında olacağını tahmin ettiğini belirterek şu sözleri kaydetti: 

Özel sektör kısmı, 4A’lar, sigortalılar onu ilgilendiriyor. Devleti ilgilendiren tarafı da var. Memurlar emekli olursa onların da ikramiyesi var.Yani ortada dolaşan rakamlar genellikle bazıları diyor ki 300 milyar, bazıları diyor 200 milyar EYT’yi diyor. Nasıl hesap yapıyorlar bilmiyorum. Rakamlar bizde, hesap bizde… Ben 150 milyar diyorum ama, maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü bilmiyorsunuz kaç kişi müracaat edecek. Adama emekli olma ya da hemen emekli yapayım seni mi diyecek?

'BÖYLE BİR BORÇLANMA YOK'

Diğer yandan borçlanmaların yapılandırma içinde olmadığına dikkat çeken Bilgin, 'Onun borçlanması tamamen bizim meri, yaşanılan kanunumuza göre yapılan bir şey. Benim 5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.' dedi. 

"İhya devreye girebiliyor mu Bağ-Kur'lular için?" şeklindeki soruya Bilgin, "EYT için giremez. EYT'de bilfiil çalışmış olmak gerekir." yanıtını verdi.

'GERÇEK ORTAYA ÇIKINCA ÖĞRENİRLER'

Şu an yazılanların doğru olmadığını herkesin aklına geleni söylediğini belirten Bilgin şu ifadeleri kaydetti: 

Nasıl hesaplıyorlar bazen şaşırıyorum. Gazeteciler yazıyor, kamuoyunda konuşuluyor falan… Onu da anlayabilirim, herkesin uzmanlık alanı değil. Uzmanım deyip çıkıp eline kalem alanlar tahtaya geçiyor televizyonda hesap yapıyor. O adamların çoğu yanlış yapıyor. Gerçek ortaya çıktıktan sonra öğrenirler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!