Son dakika: Ayçiçeği müjdesi! 4.5 kat artarak rekor seviyeye ulaştı

Ayçiçek fiyatlarını rekor seviyede düşürecek hamle açıklandı. Yozgat'ta yağlık ayçiçeği ekim alanı bu sene 28 bin 700 dekardan 130 bin dekara çıktı. Çiftçiler bu sene yüksek rekolte beklediklerini belirtti.

Ekonomi 29.07.2022, 15:15
Son dakika: Ayçiçeği müjdesi! 4.5 kat artarak rekor seviyeye ulaştı

Yozgat'ya yağlık ayçiçeği ekim alanı 28 bin dekardan 130 bin dekara çıktı. 

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta, Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresi tarafından çiftçilere verilen yağlık ayçiçeği tohumu desteği sayesinde, ekim alanı geçen seneye göre 4,5 kat artırıldı.

130 BİN DEKARA AYÇİÇEĞİ EKİLDİ 

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, kentin tarım ve hayvancılık şehri olduğunu belirterek, hububat ve baklagilde ön planda olduklarını söyledi.

Yağlık ayçiçeği üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının hibe desteğiyle çiftçilere tohum dağıtıldığını belirten Özkaya, "Bu yıl hem Bakanlığımızın hem İl Özel İdaresi'nin katkısıyla 30 bin dekarlık alana yetecek kadar tohum dağıttık. Geçen yıl 28 bin 700 dekar olan alan ekim alanı, bu yıl yaklaşık 130 bin dekara çıktı. Üretimde 27. sırada olan ilimiz, inşallah bu yıl ilk 10'a girecek." ifadelerini kullandı.

BİR DEKARDAN 200 KİLO VERİM ALACAĞIZ 

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz de kentte çiftçinin iki yıldır alternatif ürün olarak yağlık ayçiçeği ektiğini belirtti.

Açıkgöz, son yağışlarla birlikte ürünün çok iyi gelişim gösterdiğini dile getirerek, "Dekardan 200 kilo verim alacağımızı düşünüyorum. Aşırı kıraç yerlerden 100 kilodan aşağı düşmez. Türkiye'de 'yüzde 75 ayçiçeği sıkıntısı var.' deniliyor. Ayçiçeği üretilemeyecek bir ürün değil. Biz yüzde 75 açığı kapatırız, gerekirse yüzde 50 de artırırız." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!