Son dakika: Avrupa Birliği batıyor! Enflasyon tavan yaptı: Son yüz yılın en kötüsü

Koronavirüs süreciyle başlayan ekonomik kriz Rusya - Ukrayna savaşıyla adeta zirve yaptı. AB ülkelerinde yükselen enflasyon, vatandaşlarına adeta kabusu yaşatıyor.

Ekonomi 08.04.2022, 11:21
Son dakika: Avrupa Birliği batıyor! Enflasyon tavan yaptı: Son yüz yılın en kötüsü

Avrupa ülkelerinde yüksek enflasyonun son adresi Hollanda oldu. Pandemi, tedarik zincirinin bozulması ve son olarak  Rusya-Ukrayna savaşı ülkede enflasyonu 1976'dan bu yana yani 46 yılın zirvesine çıkardı. Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 2022 yılı mart ayında tüketici fiyatlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.7 arttığını duyurdu.

YAŞAM MALİYETİNDE CİDDİ ARTIŞ VAR

Bu da bu yılın ilk çeyreğinde enflasyonun yüzde 7.4 olduğu anlamına geliyor. Maaşlar bu yükselen fiyatlara ayak uyduramıyor ve toplu pazarlıklarla ücretler bu yılın ilk üç ayında sadece yüzde 2.4 arttı. Maaşlardaki artışın fiyatlardan çok daha düşük olması sonucunda 'yaşam maliyetinde' de ciddi bir artış meydana geldi. Hollanda'da fiyatlardaki artışta gaz ve elektrik maliyetlerindeki artış temel sebeplerden. Geçtiğimiz ay enerji, Mart 2021'e göre yüzde 157 daha pahalı oldu. Akaryakıt fiyatları da geçen yıla göre önemli ölçüde artarak yüzde 36.5 artış yaşadı. Geçtiğimiz yıl baharında litre başına 95 euro cent olan benzin maliyeti ortalama 2.05 euro olurken, bu rakam Mart ayında litre başına 2.29 euro'ya yükseldi. Gıda fiyatları da son 12 ayda yüzde 6.2 artarak enflasyondaki keskin artışa katkıda bulundu.

HAZİRAN AYINDA ENFLASYON FIRLAYACAK

Almanya'da Çiftçiler Birliği DBV Genel Sekreter Yardımcısı Udo Hemmerling, gıda ve perakendeciler arasındaki altı aylık sözleşmelerin yenilenmesiyle haziran ayında enflasyonun daha da fazla sıçramasının muhtemel olduğunu söyledi. Hemmerling "Bu hafta, süt ürünleri üreticileri, enerji maliyeti nedeniyle bazı ürünlerin fiyatlarını yüzde 10 oranında artırdı. Haziran ayında daha yüksek fiyatlar göreceğiz ve ardından çiftçi kendi payını alabilecek" dedi.

YUNANİSTAN'DA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Yunanistan'da da işçiler, artan fiyatlar ve daralan gelirleri protesto etti. Ulaşım, feribotlar, okullar ve kamu hastanelerini kapsayan ülke çapında bir gün süren grevde, Atina'da binlerce kişi protestolara katıldı. Yaklaşık 2.5 milyon kamu ve özel sektör işçisini temsil eden ülkenin en büyük iki işçi sendikası, parlamento önünde bir mitingle sonuçlanan genel grev çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!