banner2

Son dakika: Asgari ücrette yeni formül ortaya çıktı! Uzman isim açıkladı: '7.700 TL olacak ama yüzde 40...'

2023 yılında asgari ücrette yüksek bir iyileştirme beklenirken, rakamlar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Asgari ücret zammı üçün farklı formüller ortaya atılırken, son olarak Refaf Payı eklenmesi gündeme geldi. Peki refah payı ile birlikte asgari ücret kaç lira olacak? Detaylar haberimizde...

Ekonomi 24.10.2022, 15:21
Abone ol
Son dakika: Asgari ücrette yeni formül ortaya çıktı! Uzman isim açıkladı: '7.700 TL olacak ama yüzde 40...'

2023 yılında asgara ücrete yapılacak zam konusu şimdiden merak konusu olmaya başlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram: “Sene sonu itibarıyla en az enflasyon kadar bir artışın yapılması bekleniyor. Devletin çeşitli çevrelerince sıklıkla dillendiriliyor. Çünkü bu dönemde hayat pahalılığı enflasyon altında sabit dar gelirli, orta gelirli baya ezildi. Asgari ücretin belirlenmesine 2 ay kaldı. Ancak şimdiden rakam tahminleri yapabiliyoruz. O da şöyle ki sene ortasında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zam ara bir zamdı. Sayın Cumhurbaşkanının söylemiş olduğu gibi geçici bir önlemdi.'' ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 35-40'LARA TEKABÜL EDİYOR’

O dönemde yüzde 42’lik bir enflasyon varken yüzde 30’luk bir artış yapıldı. Yani asgari ücretlinin 2022’nin ilk 6 ayında alacağı yüzde 12’lik bir fark var. Geçen ay sonu itibarıyla da enflasyon yüzde 52 olarak açıklanmıştı. Buradan bakacak olursak da yüzde 22’lik bir fark var. Yani yüzde 22+ bu sene son 3 ayın çıkacak enflasyonu kadarlık bir enflasyon ortaya çıkmış olacak. Bu tutar da yüzde 35-40'lara tekabül ediyor.

En az yüzde 40’lık bir artışla 5 bin 500 TL olan asgari ücret 7 bin 700 TL’ler seviyesine geliyor.

REFAH PAYININ EKLENMESİYLE BİRLİKTE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Daha önce enflasyonist ortamlarda sosyal refah payı düzenlemesi yapıldı. Bu enflasyon toplu iş sözleşmesine Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı tutarların üzerinde bir tutar belirleniyor. Burada yüzde 40’lık bir enflasyon artışıyla beraber asgari ücret 7 bin 700 TL’ye gelecek. Sosyal refah payı düzenlemesi ile de 8 binler seviyesine geleceğini tahmin ediyoruz."

'VATANDAŞLARIMIZ RAHAT NEFES ALACAK'

Milliyet Yazarı Abdullah Karakuş'a konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş asgari ücret artışıyla ilgili: "Burada yapılacak şey, fiyat artışlarının karşısında vatandaşımızın alım gücünü arttıracak tedbirlerin ortaya konulmasıdır, klasik bir klişedir, ama onu yapıyoruz. Hükümetin önceliklerinden birisi enflasyonun altında vatandaşımızı ezdirmemektir. Bunun için neredeyse her Bakanlar Kurulundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız alınan tedbirleri açıklıyor. Geçtiğimiz sene biliyorsunuz asgari ücret 1 yıl içerisinde iki kez yükseltildi. Şimdi de, yılsonu itibariyle bir miktar refah payını da koyarak herkesin tatmin olacağı, iyi oldu diyebileceği bir asgari ücret gündeme gelecektir. İnşallah asgari ücretli, emekli ve memur maaşlarındaki artışlarla da vatandaşlarımız rahat bir nefes alacaktır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!