Son dakika: Asgari ücrette rekor ara zam geliyor! Öne çıkan formül ve rakamlar belli oldu

Son dakika haberleri... Milyonlarca işçi ve işverenin gözü asgari ücret düzenlemesinde. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Peki temmuz asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte yeni asgari ücret formülünün ayrıntıları...

Ekonomi 29.06.2022, 14:50 29.06.2022, 14:51
Abone ol
Son dakika: Asgari ücrette rekor ara zam geliyor! Öne çıkan formül ve rakamlar belli oldu

Milyonları gözü kulağı bugün gerçekleşecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'nda. İşçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilcinin katılacağı komisyon Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda saat 14'te toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ankara Sanayi Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı. Türkiye İşveren Sendikaları (TİSK) da asgari ücret zammı için kurulacak masada yer alacak. Asgari ücret artışı yapılırken işletmelerin çalışan sayısı göz önünde bulundurulacak.İstihdamın olumsuz etkilenmesine izin verilmeyecek. Atılacak adımların toplantı sonrası netleşmesi bekleniyor.

Sabah'ın aktardığı habere göre, hem işçi hem de işveren temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonunda işverene aşırı yük getirmeyecek ve istihdamı koruyacak bir formülün uygulanması görüşü öne çıktı. Buna göre kamunun asgari ücret üzerinden aldığı vergilerden vazgeçmesi gibi prim kesintilerinden oluşan bir düzenleme ile net rakamın yukarı çekilmesi söz konusu olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi açıklama yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Özgür Burak Akkol, "TİSK elini taşın altına koyacaktır." dedi.

VEDAT BİLGİN: ENFLASYON NEDENİYLE YENİDEN BELİRLEMEMİZ GEREKİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin toplantıda yaptığı konuşmada, "Asgari ücret için hep normal, zamanında artacak demiştim ama gelinen noktada enflasyon nedeniyle yeniden belirlememiz gerekiyor. Enflasyon gelir dağılımını bozuyor. Çalışanlar enflasyon karşısında kendi gelirlerini düzenleyemediği için sosyal devlet tedbirleri devreye girmektedir. Enflasyonun emekçiler üstündeki baskısını kaldıracağız. Çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir. Bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum" dedi.

ATALAY: ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ENFLASYONLA ÜÇ AYDA ERİDİ

Toplantıda konuşan Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, özetle şu ifadeleri kullandı; "Son 5 aydır enflasyondaki yüksek artıştan kaynaklı bir toplantı yapıyoruz. Asgari ücrete ocak ayında güzel bir zam yaptık ama maalesef 3 ayda bu zam eridi. Dar gelirliler ülkede en çok sıkıntıyı çeken kesim. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde dar ve sabit gelirliye nefes aldıran bir artış olması."

NASIL UYGULANACAK?

Asgari ücretin brüt rakamı 5004 TL olarak uygulanıyor. Bu rakamdan Ocak ayından bu yana gelir ve damga vergisi alınmıyor. Sadece işçi için SGK primi olarak yüzde 14 kesinti ve işsizlik sigortası fonuna da yüzde 1 oranında kesinti yapılıyor. Toplamda 750,60 liralık bir kesinti sonrasında net ücret 4.253 TL olarak ödeniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET 5 BİN LİRAYI GEÇECEK

5004 liralık asgari ücret üzerinden ayrıca işveren SGK payı olarak yüzde 15.5 oranında kesinti yapılıyor. Ayrıca yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası fonuna kesinti yapılıyor. Bu kesintilerin toplamı da 775 lira 62 kuruşu buluyor. Hem işçi hem de işverenden yapılan kesintiler toplandığında rakam 1.626,22 TL'lik bir miktara ulaşıyor. Bu miktarın işsizlik sigortası fonunda karşılanarak belli bir süre kamu tarafından alınmaması formülü ile birlikte asgari ücret için 5.879,62 TL tutarında bir miktara ulaşmak mümkün oluyor. Bu formül işletildiğinde işverene yük getirmeden asgari ücrete bir ara zam yapılmış olacak. Bu formülün dışında öne çıkan diğer formül ise yıllık enflasyona tamamlama şeklinde olacak. Orada da yüzde 50.5 oranındaki yıl başında yapılan artış oranının yıllık enflasyona tamamlanması sağlanacak. Bu durumda artış yüzde 26 civarında olacak ve net asgari ücret 5.363,53 liraya kadar ulaşacak. Burada da yine işsizlik sigorta fonundan destek yapılması söz konusu olabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada ''Ocak ayında asagari ücreti artırırken işverenin omzundaki yükü de almıştık. Enflasyon artışıyla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. En kısa sürede bu konuda müjdeli bir haberi paylaşmayı umut ediyoruz. Kamu çalışanına zaten enflasyon farkını vereceğiz. Amacımız enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektir. Asgari ücret artışı yapılırken Bakanlığımız, özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntem de geliştirecektir.'' ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!