Son dakika: Asgari ücret belli oldu! Türk-İş Başkanı duyurdu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bekledikleri asgari ücret zam oranını açıkladı. Atalay, asgari ücretle ilgili önemli detaylara değindi.

Ekonomi 24.06.2022, 10:24
Son dakika: Asgari ücret belli oldu! Türk-İş Başkanı duyurdu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son zamanların en önemli konusu ve milyonların haber beklediği asgari ücret konusuna değindi. En makul artışın altı aylık enflasyon düzeyinde olması gerektiğine dikkat çeken Atalay, ara zammın gerekli olduğunu belirtti. 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’a konuşan Atalay, kamuoyunda asgari ücrete ara zam konusunda bir beklenti oluşturulduğuna dikkat çekti.

Asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılması konusunda ilk açıklamanın mart ayında AKP eski Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan geldiğini belirten Atalay, bunun üzerine kendisinin de 22 Mart’ta Abant’taki toplantıda, geçmiş yıllarda aralık ayından önce asgari ücret artışını görüşmediklerini ama her ayın başında açıklanan enflasyon miktarının asgari ücretliye, emekliye yansıtılabileceğini söylediğini anlattı.

'ASGARİ ÜCRETTE MUHAKKAK ARTIŞ OLMALI'

Bu alım gücüyle insanların aralık ayına kadar hayatını devam ettiremeyeceğini söyleyen Atalay, “Milletin talebine cevap vermek lazım. İşçiye, çalışana nefes aldıracak ücret verilmeli. Asgari ücrette muhakkak artış olmalı” diye konuştu.

'PRİM İNDİRİMİ HAZİNEDEN KARŞILANMALI'

Asgari ücrete ara zam formülleri arasında sosyal güvenlik priminde indirim yapılması da yer alıyor. Söz konusu prim indiriminin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması görüşlerine itiraz eden Ergün Atalay, “İşsizlik Fonu’ndan verilmesini istemiyorum. Benim paramı niye veriyorlar. Fondan verilmesi sağ cepten alıp sol cebe koymak olur. Prim indirimi yapılacaksa hazineden karşılanmalıdır. Asgari ücrete ara zammın maliyetini hazine ve işveren üstlenmeli” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!