banner2

Son dakika: Araç sahiplerine kötü haber! Brent petrol yeniden rekora koşuyor

Cuma günü 112 dolar seviyesine kadar çıkan brent petrol fiyatı günü 111 dolarla sonlandırmıştı. Hafta başında brent petrolün varil fiyatı kapanışa oranla yüzde 0,51 artarak tekrar 112 dolara çıktı. Diğer yandan uzmanlar artışın sürmesini öngörüyor.

Ekonomi 04.07.2022, 11:13 04.07.2022, 11:29
Abone ol
Son dakika: Araç sahiplerine kötü haber! Brent petrol yeniden rekora koşuyor

Cuma günü 112,45 dolara kadar çıkan brent petrolün fiyatı, günü 111,63 dolar seviyesinde tamamlamıştı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanışa oranla yüzde 0,51 artışla 112,21 dolar oldu. 

Fiyatların yükselmesinde, ekonomik resesyon beklentilerine rağmen düşük OPEC üretimi, Libya'daki karışıklıklar ve Rusya'ya yönelik yaptırımlar nedeniyle devam eden arz daralması endişeleri etkili oluyor.

MERKEZ BANKALARININ SIKILAŞMA POLİTİKALARI ETKİLİ OLUYOR 

Küresel bazda önemli merkez bankalarının agresif sıkılaştırıcı para politikalarını benimsemesinin ardından makroekonomik verilerde gözlemlenen yavaşlama, resesyon ihtimaline sebep oluyor. Bu gelişmelerin petrol talebini de olumsuz etkileyeceği endişeleri fiyatları baskılıyor.

LİBYA'DA ÜRETİM AZALDI 

Libya'da siyasi karışıklıkların devam edeceğine yönelik işaretler, piyasaların daha fazla arz kesintisiyle mücadele edeceğine yönelik beklentileri kuvvetlendiriyor. Libya Ulusal Petrol Kurumundan geçen hafta yapılan açıklamada, ihracatının günlük 865 bin varil azalarak 365 ila 409 bin varil arasına gerilediği duyuruldu.

GREV ETKİLİ OLACAK 

Öte yandan Norveç'te petrol ve gaz işçileri tarafından bu hafta için planlanan grevlerin de ülkenin üretiminde günlük 130 bin varillik azalışa neden olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!