banner2

Son dakika: Araç sahipleri dikkat! Yeni sistem devreye giriyor

İçişleri Bakanlığı, trafik kazalarını ve trafik kazalarına bağlı ölümleri en aza indirebilmek için yeni bir sistemi devreye alıyor. Bu kapsamda, kaza yapan sürücülere kural dersi verilecek ve denetimler sıklaştırılacak.

Ekonomi 26.10.2022, 17:29
Abone ol
Son dakika: Araç sahipleri dikkat! Yeni sistem devreye giriyor

İçişleri Bakanlığı, trafik kurallarını düzenlemek için harekete geçti. Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen 2023 Yıllık Program kapsamında sürücülere yönelik denetimler sıklaştırılacak. 

Çok fazla kazaya karışan sürücülere ders verilecek. Diğer önlemlerle birlikte trafik kazaları ve kazaya bağlı ölümler minimum seviyeye getirilecek.

2024-2027 KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI

Yol kullanıcılarının hata yapacağını kabul eden ve yol güvenliğini trafik sistemi içerisindeki tüm aktörlerin ortak sorumluluğu olarak gören "Güvenli Sistem Yaklaşımı" benimsenecek ve kurumsal yapı tesis edilecek.

Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi İzleme ve Yürütme Kurulu ile İhtisas Gruplarının toplantılarının periyodik olarak yapılmasına devam edilecek.

2021-2023 Eylem Planı kapsamında, 441 performans göstergesinin hayata geçirilmesi için kurumlar arasında eş güdümün sağlanması, gelinen aşamanın izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik faaliyetler sürdürülecek.

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi'nin 2'inci uygulama adımı 2024-2027 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı, paydaş kurumlarla hazırlanacak.

Trafik güvenliğinin en üst seviyede tesis edilebilmesi için yol teknolojilerindeki gelişmelerden de yararlanılarak denetimler etkinleştirilecek, yol kullanıcıları trafik güvenliği konusunda bilinçlendirilecek.

TRAFİK DENETİMLERİ SIKLAŞTIRILACAK

Hedef planlı denetimler kapsamında 80 milyon araç ve sürücüye trafik denetimi yapılacak.

Trafik kazası kaynaklı can kayıplarının yüzde 8,3'e düşürülmesi için faaliyetler yürütülecek.

Kusurlu olarak en çok kaza yapan sürücülerden 5 binine "Güvenli Sürüş Kuralları Eğitimi" verilecek, üç eğitim filmi hazırlanarak sosyal medya üzerinden kullanılması sağlanacak.

Ülke genelinde yol kullanıcılarını trafik güvenliği hususunda bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında eğitim materyalleri bastırılacak, bireylere küçük yaşta trafikte güvenli davranma alışkanlığı kazandırmak amacıyla trafik güvenliği eğitimlerine devam edilecek.

Trafik kazasına karışan araç türlerinin istatistiki bilgileri çıkarılacak, kazaya karışan araçların kaza analizlerine göre özel denetimler yapılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!