banner2

Son dakika: Altın fiyatları rekor kıracak! Rezerv artırma kararı alındı

Dünya Altın Konseyi’nin yaptığı araştırmaya göre, ülke merkez bankaları 12 ay içinde altın rezervlerini artırma eğiliminde. Bu durumun ise 1.830-1.860 dolar aralığındaki altının ons fiyatını 3 bin dolarlara çıkarması bekleniyor.

Ekonomi 10.06.2022, 10:40
Abone ol
Son dakika: Altın fiyatları rekor kıracak! Rezerv artırma kararı alındı

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan araştırmaya göre merkez bankalarının önemli bir kısmı artan ekonomik risklere dair endişeler nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmak istiyor.

ALTIN 3 BİN TL'Yİ GÖREBİLİR

Dünya Gazetesi’nden Evrim Küçük’ün haberine göre, bununla birlikte bazı analistlere göre, merkez bankalarının talebi altını 3.000 dolara itebilir. Yakın tarihli bir raporda, Societe Generale analistleri, gelişmekte olan ülke merkez bankalarının değerli metal talebinde artış yaşanabileceğini söylüyor. Analistler, OECD dışı merkez bankalarının altın varlıklarını yüzde 5 artırması durumunda bunun 475 ton altına eşdeğer olacağını belirtiyor. Lombardi Financial araştırma analisti Moe Zulfiqar da, artan merkez bankası talebinin altını 3.000 dolara itmede önemli bir itici güç olabileceğini söylüyor.

REZERV ARTIRIMINA GİDİLİYOR

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre nisan ayında rezervlerin 19.4 ton artıran merkez bankalarının yine değerli metal net alıcısı olduğunu söyledi. Türkiye de altın rezervlerini artıran ülkeler arasında bulunuyor. Nisanda en büyük alımı 4 merkez bankası yaptı.

Özbekistan 8.7 ton sarı metal satın aldı; Kazakistan altın rezervlerini 5.3 ton artırdı. Türkiye bu yıl külçe alımına 5.6 ton daha ekleyerek devam etti ve altın rezervlerini yüzde 27.8’e karşılık gelen 436.7 tona çıkardı. Son olarak, Hindistan altın stoklarını 0.9 tondan 761.3 tona yükseltti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!