banner2

Son dakika: Akaryakıta dev indirim geliyor! Brent petrol dibi gördü

Geçtiğimiz haftayı yükselişle kapatan brent petrol haftanın ilk gününe düşüşle başladı. Cuma günü 93 dolara kadar yükselen brent petrol fiyatı 90 dolara kadar düştü. Yaşanan düşüş sonrası benzin, motorin ve LPG'de rekor indirim bekleniyor.

Ekonomi 24.10.2022, 10:29
Abone ol
Son dakika: Akaryakıta dev indirim geliyor! Brent petrol dibi gördü

Brent petrolde tarihi düşüş başladı. 93 dolarla geçtiğimiz haftayı kapatan brent petrol haftaya 90 dolar seviyelerinde başladı. 

Fiyatlardaki düşüşte, küresel petrol talebine ilişkin endişeler etkili oldu.

ÇİN'DE PETROL İTHALATI AZALDI 

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'de bugün yayımlanan verilere göre, ülkenin ham petrol ithalatı eylülde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 azaldı.

Bu durum, ülkede talebin düşük seyrettiğine ilişkin endişeleri güçlendirerek fiyatların gerilemesine neden oldu.

Öte yandan, piyasalarda küresel petrol arzına ilişkin belirsizlikler devam ediyor.

OPEC PETROL ÜRETİMİNİ AZALTMA KARARI ALDI 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasım itibarıyla 2 milyon varil azaltma kararı ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya'ya yönelik petrol yaptırımlarının yaklaşması arz endişelerini destekliyor.

AB, 6'ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine ürün tedarikini ise 5 Şubat itibarıyla tamamen kesmeyi planlıyor.

15 MİLYON VARİL PİYASAYA SUNULACAK 

ABD Başkanı Joe Biden ise söz konusu arz kesintilerinin fiyatlar üzerindeki etkisini azaltmak için ülkenin stratejik petrol rezervlerinden 15 milyon varili daha piyasaya süreceğini ve bu sürecin aralık sonuna kadar devam edeceğini açıklamıştı.

Öte yandan, Biden'ın stratejik petrol rezervlerini yeniden doldurmak için petrol satın alımının, benzin fiyatları varil başına 70 doların altına düştüğünde yapılacağına ilişkin açıklaması fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturdu.

Brent petrolde teknik olarak 90,78 ile 91,33 dolar aralığının direnç, 90,23 ile 89,68 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!