banner2

Son dakika: Akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam gelecek! O şirket petrol üretimini durdurdu

Irak hükümetinin en yoğun hatlardan biri olan Kerkük-Ceyhan boru hattından taşınan petrol sevkiyatını durdurmasının sonrasında Norveçli enerji şirketi DNO, Irak'ın kuzeyindeki petrol üretimini sonlandırma kararı aldı ve bu kararı uygulamaya başladı.

Ekonomi 29.03.2023, 12:56 29.03.2023, 13:07
Abone ol
Son dakika: Akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam gelecek! O şirket petrol üretimini durdurdu

Norveçli petrol üreticisi DNO şirketli, Irak hükümetinin son dakika kararıyla Kerkük-Ceyhan boru hattından Avrupa ülkelerine dağıtılan petrol sevkiyatını kesmesinin sonrasında Kürt Bölgesel Yönetimi'nin alanında bulunan petrol sahalarında üretimi kademe kademe sona erdirmeye başladı.

Irak, Kürt Bölgesel Yönetimi'nin işlediği petrol Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından ihraç etmesine izin veren Ankara'nın iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiği iddiasıyla 2014 yılında Türkiye aleyhine açtığı tahkim davasını kazandığını Cumartesi günü dünya kamuoyuna ilan etti.

TÜRKİYE'DEN YENİ HAMLE!

Türkiye'de bu kararın sonrasında Ceyhan terminaline Irak'tan gelen petrolü durdurdu ve üretimi kesecek dev bir hamlede bulundu.

AKARYAKITTA ZAM BEKLENTİSİ

Enerji uzmanları, DNO şirketinin üretimi durdurma kararının ardından akaryakıta yeni zamların gelebileceğine yönelik uyarılarda bulunuyor.

Sektör kaynakları bu gerilimin sonrasında herhangi bir zam yahut da indirim bildiriminde bulunmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!