Son dakika: 84 milyona elektrik müjdesi! Yüksek fatura ödeme dönemi bitti

Araştırmacı yazar Haluk Özdil, Türkiye'nin tarihi toryum hamlesi ile elektrik faturalarında büyük bir düşüş yaşanacağını belirtti.

Ekonomi 29.06.2022, 10:46
Son dakika: 84 milyona elektrik müjdesi! Yüksek fatura ödeme dönemi bitti

Türkiye, milli toryumlu nükleer santral ile nükleer enerjide çığır açmaya hazırlanıyor. 

FATURALAR 10 TL'YE KADAR GERİLEYECEK 

Atılacak milli üretim hamlesi ile Türkiye yeni bir seviyeye ulaşacak. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Haluk Özdil, toryum haşmesi sonrası elektrik faturalarının 10 TL'ye kadar gerileceğini iddia etti. 

ELEKTRİK MALİYETLERİ YÜZDE 1'E DÜŞECEK 

Ne Var Ne Yok Youtube kanalında konuşan Haluk Özdil, "Şu an toryum adım adım hayata geçmeye başladı. 2007'de Engin Arık topraklarımızın zenginliğinden söz etmişti. İlerleyen yıllarda özellikle elektrik konusunda faydasını göreceğiz. Toryum toprak elementleri arasında. Çin ve Hindistan'da elektrik santralleri kuruldu. Bunlar toryum ile çalışıyor. Eskişehir'den güzel haberi aldık. Ankara yakınlarında bir üretim yeri açıklanabilir. Stratejik bir konu bu. Dünyanın  ilk santraline imza atabiliriz. Elektrikten kaynaklı tüm maliyetler yüzde 1'e düşebilir. Bu porje hayata geçerse elektrik faturaları 10 liralara kadar düşebilir. Maden Teknik Araştırma Enstitüsü'ne bakarsanız dünyadaki toryum miktarının yüzde 99'u ülkemizde. Kasıtlı olarak toryum konusunda zengin olmadığımız ifade ediliyor. Ama öyle değil" dedi.

BİRKAÇ AY ÖNCE DUYURULMUŞTU

Sürekli olarak konuşmalarında toryum zenginliğine vurgu yapan araştırmacı yazar Haluk Özdil, Mart ayında Türkiye'nin yaz aylarına doğru tarihi bir adım atacağını ve bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacağını söylemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!