Son dakika: 84 milyona asgari ücret müjdesi! Rekor bir zam daha geliyor

Asgari ücrete üçüncü zam yapılacak mı? Asgari ücrete bilindiği üzere son zam Temmuz ayında yapılmıştı. Yasal durum gereğince önümüzdeki yıl Temmuz ayına kadar asgari ücrete zam yapılma zorunluluğu bulunmuyor. Dolayısıyla önümüzdeki Aralık ayında bir zam zorunluluğu yok. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den gelen açıklama asgari ücrete aralık ayında yeni zam sinyali olarak yorumlandı. İşte asgari ücrete yeni zamla ilgili merak edilen detaylar...

Ekonomi 14.08.2022, 18:15 14.08.2022, 18:17
Abone ol
Son dakika: 84 milyona asgari ücret müjdesi! Rekor bir zam daha geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den son dakika yeni zam açıklaması geldi. Bununla birlikte ise milyonlarca çalışan "Zamlı asgari ücret ne zaman yatacak? Asgari ücret zammı Ağustos maaşlarına yansıyacak mı?" sorularının cevabını merak edip araştırıyor. Asgari ücret zammıyla ilgili yapılan yeni düzenleme 30 Haziran perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, yeni düzenlemeye göre asgari ücret zammı ne zaman maaşlara yansıyacak? Zamlı asgari ücret hangi aydan itibaren hesaplara yatacak? İşte merak edilen soruların cevabı...

ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ'NDE DEĞİŞİKLİK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATTI MI?

Buna göre, asgari ücret zamlı haliyle Ağustos ayında hesaplara yatacak. 

YILBAŞINDA ASGARİ ÜCRETE REKOR ZAM SİNYALİ

Kayseri'de Femaş Metal Sanayii İşçileriyle Buluşma programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşında asgari ücrete yeni zammın kapısını araladı. Kanun gereği asgari ücrete bir yıl arayla en az bir defa zam yapılması gerekiyor. Temmuz ayında gelen zamla birlikte Aralık ayında yapılacak zam ile ilgili zorunluluk ortadan kalkmış oldu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamayla Aralık ayındaki zamla ilgili de kapıları araladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

Asgari ücreti net 5 bin 500 olarak düzenledik. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Yılbaşında inşallah bu tabloyu yine değerlendirecek gerekeni yine yapacağız. Vatandaşımızdan sabır bekliyorum.

ASGAR ÜCRET NE KADAR OLDU?

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6471  TL, net 5500,35 TL olarak belirlendi.

Böylece, 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık % 30 oranında artış yapılmıştır. 2021 yılına göre ise net asgari ücretin kümülatif artış oranı yaklaşık % 95 oldu.

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamada "Yıl sonunda bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ezdirmeyeceğiz. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız" dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!