banner2

Son 2 yılın en düşük seviyesine indi: Altın fiyatları resmen çakıldı

Yarın açıklanması beklenen FED kararı öncesi altın fiyatlarında hareketlilik sürüyor. Altın fiyatları son 29 ayın en düşük seviyesine indi. Dolar endeksinde gerçekleşen yükselişe rağmen 978 liradan işlem gören altın, FED kararı sonrası nasıl bir tepki vereceği henüz belli değil. Uzmanlar, FED’in açıklamasıyla altın fiyatlarında sert düşüş veya yükseliş olabileceğini ifade ediyor.

Ekonomi 20.09.2022, 20:04
Abone ol
Son 2 yılın en düşük seviyesine indi: Altın fiyatları resmen çakıldı

Altın fiyatları açıklanması beklenen FED kararı öncesi sert düşüş yaşadı. Son 29 ayın en düşük seviyesine inen altın fiyatları 978 liradan işlem görüyor. Uzmanlar, FED kararı öncesi altın fiyatlarının agresifleştiğine vurgu yapıyor.

Yarın açıklanacak FED kararı öncesi gram altın fiyatlarında ciddi bir düşüş gözleniyor. Son dönemde satış baskısının arttığı gram altın dolar endeksinin yirli yılın yüksek noktasında olmasından da etkileniyor. Gram altın fiyatı, dolar endeksinde gerçekleşen yükselişe rağmen ons altındaki düşüş sebebiyle 978 lira seviyesine geriledi.

ALTIN FİYATLARI AGRESİFLEŞTİ! HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Fed'in Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranını belirleyeceği iki günlük toplantıya bugün başlayacak. Gerçekleştirilecek toplantıdan önce altın fiyatları yapılabilecek agresif bir faiz artışı endişesiyle düşmeye devam ediyor.

ABD'DE FAİZLER EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI

Fed'in faiz kararı öncesinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3,5 seviyesini aşarak 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Tahvil faizlerinin yükselmesi, yatırımcılar için sabit getirisi olmayan altını elde tutmanın fırsat maliyetini de yükseltmiş oldu.

ALTIN ÜZERİNDEN BASKI ARTIYOR

Dolar endeksinin yirmi yılın en yüksek noktasına yakın seyrederek 109,74 seviyesinde olması da altın fiyatları üzerindeki satış baskını artıran bir diğer önemli faktör oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!