banner2

Simit fiyatlarında yeni dönem! Zamların ardından bu formül denenecek

Türk Standartları Enstitüsü son zamlarla 5 liraya satılan simidin sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olmak üzere kategorize edilmesi için çalışma başlattı.

Ekonomi 27.09.2022, 12:20 27.09.2022, 12:57
Abone ol
Simit fiyatlarında yeni dönem! Zamların ardından bu formül denenecek

Simit fiyatının 5 liraya çıkmasının ardından Türk Standardları Enstitüsü (TSE) simit için standart taslağı oluşturarak meslek örgütlerine gönderdi. Simit standart taslağı için Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TSE’nin yanı sıra, Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan da görüş alındı.

TÜRKİYE ŞARTLARI DİKKATE ALINACAK

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine göre; standart hazırlanırken “milli ihtiyaç ve imkanlar ön planda olmak üzere, milletlerarası standartlar ve ekonomik ilişkiler bulunan yabancı ülkelerdeki esasların Türkiye şartları ile bağdaştırılmasına” çalışıldığı belirtildi.

4 KATEGORİYE AYRILACAK

Taslak standarda göre simit; sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olarak dörde ayrılacak. Çeşni olarak simit hamuru üzerine susam tohumu, çöreotu, ay çekirdeği, chia tohumu, tahıl miksi gibi malzemelerin bir veya birkaçının karışımının konulabileceği belirtilen taslakta, simidin iç malzemeleri olarak da peynir, zeytin, sucuk, sosis, salam, çikolata vb. malzemeler sıralandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!