banner2

SGK’dan son dakika: 2000 ve sonrası sigorta girişliler! Erken emeklilik şartları netleşti: 58-60 yaş emeklilik için kriter

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte bazı sebeplerle emeklilik hakkı kazanamayan vatandaşlar için yeni yöntemler masaya yatırılacak. Peki kimler erken emeklilik hakkına sahip olabilir.

Ekonomi 06.06.2023, 12:22 06.06.2023, 12:43
Abone ol
SGK’dan son dakika: 2000 ve sonrası sigorta girişliler! Erken emeklilik şartları netleşti: 58-60 yaş emeklilik için kriter

Emekli olmak isteyen ancak EYT yasası sonrasında yaşa takılanvatandaşlar için erken emeklilik formülü için çalışmalar yapılacak. Peki erken emeklilik nasıl olacak? Kademeli emeklilik mümkün mü? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN OLACAK

8 Eylül 1999 senesinden önce sigortalı olan bir vatandaş ile daha sonraki senelerde işe başlayan vatandaşlar arasında büyük farklar yaşanıyor. Eski sistemde 8 Eylül 1999 senesinden önce sigortası başlayan çalışan EYT hakkına sahip oluyordu ancak 9 Eylül 1999 senesi ya da daha sonra sigortası başlayan vatandaşlar daha geç yaşlarda emekli oluyor. Kadınlar 58, erkekler 60 yaşını beklemek zorunda kalıyor.

 Aralarında bir gün bile fark olan vatandaşlar 17 seneye kadar daha fazla çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler için birçok farklı formül değerlendiriliyor. İlk olarak prim süresinin tamamlanması, belirlenen bir sigorta senesine sahip olunması gibi şartlar düşünülüyor. Kademeli olarak yaş düşürülmesi için 2000 senesinde işe giren bir kişi 7 bin prim gününü tamamladığı zaman yaş şartının 60 yaşına çekilmesi ya da 25 sene sigorta süresi etkenleri tahmin ediliyor. Çalışmalar bu konularda sürmeye devam etse de her şartta sigortası erken başlayan vatandaşların daha avantajlı olduğu biliniyor. Yapılacak yeni çalışmalarla birlikte arada emeklilik farkı olan insanların adaletsizliğin ortadan kalkması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!