banner2

SGK'dan resmi açıklama geldi! O borçların tamamı silinecek! 14 milyon 600 bin kişiye dev müjde! Para cezası, prim eksiği...

SGK borcu olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren detaylar netleşmeye başladı. Sigorta primi, genel sağlık sigortası başta olmak üzere borcu olan 14 milyon 600 bin kişi, 3 milyon 300 bin işletme yapılandırma hakkından yararlanabilecek. Bağ-Kur'luların yanı sıra primini kendisi ödeyenler de ödeme kolaylığından yararlanarak emeklilik hakkına kavuşabilecek. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 17.03.2023, 00:04 17.03.2023, 00:54
Abone ol
SGK'dan resmi açıklama geldi! O borçların tamamı silinecek! 14 milyon 600 bin kişiye dev müjde! Para cezası, prim eksiği...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırmanın avantajları tek tek  açıklandı. Sigorta, GSS, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası, topluluk sigortası primi borçları, idari para cezası, iş kazası ve meslek hastalığından rücu edilen alacaklar, asgari işçilik değerlendirmesi sonucu tespit edilen eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borçları yapılandırma kapsamında yer alıyor. 

TAMAMI SİLİNECEK 

Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarları da yapılandırma kapsamında bulunuyor.  Son başvuru tarihi 31 Mayıs olup, peşin ödemede prim aslının ve tamamının ödenmesi durumunda Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ı silinecek. Aralık 2022 tarihinden önce kesinleştiği halde ödenmeyen idari para cezasının aslının yüzde 50'si ile idari para cezasına uygulanan gecikme zammının tamamı silinecek.

GECİKME ZAMMI ALINMAYACAK 

Gelir testi sonucunda hane içindeki kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin (3.336,00 TL) altında çıkanların GSS borçları silinecek. Geliri bu tutarın üzerinde olanların da anaparayı 31 Ağustos'a kadar yatırması halinde faiz, gecikme zammı da alınmayacak. 

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMİ 

İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında primini kendisi yatıranların bu ay başvurması halinde Nisan 2022'den sonraki aylara ait prim borçları da yapılandırma grubuna alınacak.  Nisan ayında başvuru yapanlar ise Haziran 2022'den sonraki primleri yapılandırabilecek.

12 AY İÇİNDE YATIRILMASI GEREKİYOR 

2008'den sonraki isteğe bağlı sigorta primlerinin sigortalılık süresinden sayılması için 12 ay içinde yatırılması gerekiyor. Emeklilik dilekçesi borcun ödendiği tarihte geçerli sayılacak, emekli aylığı borcun ödendiği tarihi takip eden aybaşından başlatılacak.

BAĞ-KUR'DA KISMİ İHYA YAPILAMIYOR 

Bağ-Kur kapsamında dondurulan sigortalılık süresinin tamamının ihya edilmesi gerekiyor, kısmi canlandırma imkânı bulunmuyor. İhya tutarının peşin ödenmesi gerekiyor, taksit imkânı maalesef yok. 

İşverenlerin ve üçüncü şahısların iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve ölüm halleriyle genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları borçları da yapılandırma kapsamında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!