banner2

SGK Women-Up projesiyle kadınlara istihdam yolu açıyor

SGK kadın istihdamı için çalışma başlattı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kadın istihdamını çoğaltmak ve kadın çalışanların kayıt dışı istihdamını engellemek için başlatılan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'nden, 4 bin kadın yararlandı. Projeden faydalanan kadınlara aylık 5 bin 150 liralık destek sağlanıyor.

Ekonomi 05.09.2022, 12:08 05.09.2022, 12:32
Abone ol
SGK Women-Up projesiyle kadınlara istihdam yolu açıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kadın istihdamını çoğaltmak ve kadın çalışanların kayıt dışı istihdamını engellemek için Avrupa Birliği (AB) destekli "Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" hazırlandı. Women-Up projesinden 4 bin kadın girişimci yararlanırken projeden faydalanan kadınlara aylık 5 bin 150 liralık destek sağlanıyor. 

BAŞVURULAR e-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Projeye başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ve diğer kanunlarla kadınlara yönelik birçok pozitif ayrımcılık gerçekleştirildi. Türkiye'de kadın istihdamını çoğaltmak için yapılan düzenlemeler ile 2002 yılında yaklaşık 1 milyon olan kadın sigortalı sayısı 2021 yılının Kasım ayında 5.1 milyona ulaştı.

WOMEN-UP PROJESİ KADINLARA MALİ DESTEK SAĞLIYOR

'Anneler İşe Çocuklar Kreşe' ve 'Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi' projelerine bir yenisi daha eklendi. 29,5 milyon euroluk bütçeye sahip Women-Up projesiyle kadınlara mali destek sağlıyor.

KAYIT DIŞI İSTİHDAMA ENGEL OLUNMASI AMAÇLANIYOR

7 ilde uygulanan proje kapsamında kadın girişimcilere ait küçük ölçekli ve genç işletmelerde kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi ve kadınlarda kayıt dışı istihdam oranının azaltılması amaçlanıyor. Kadın girişimcilerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi çalıştıran ve ilave olarak kadın sigortalı istihdam eden işverenler projenin hedef kitlesini oluşturuyor. Bu kapsamda 4 bin kadın işveren ve bu işverenlerin işe aldığı 4 bin kadın işçi projeden fayda sağladı. Bu kişilere en fazla 20 ay sürecek şekilde her ay net asgari ücrete kadar destek veriliyor. Projeden Ankara'da 800, İstanbul'da bin, Samsun'da 400, Aydın'da 400, Denizli'de 500, Şanlıurfa'da 450 ve Kahramanmaraş'ta 450 kadın işverene kaynak aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!