banner2

SGK uzmanından emekliye güzel haber! Maaşlarda denge sağlanacak! Kuruşu kuruşuna hesaplandı: Zam sonrası emekli maaşlerının ne kadar olacağı belli oldu!

Yeni kabine'nin belli olmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca emeklinin beklediği açıklamalarda bulundu. Yaşanan yeni gelişmeler sonrasında SGK başuzmanı İsa Karakaş’tan da emeklilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Emekli maaşlarına beklenen zam geliyor. Süper zam sonrası emekli maaşlarının geleceği rakam belli oldu.

Ekonomi 08.06.2023, 16:45 08.06.2023, 17:06
Abone ol
SGK uzmanından emekliye güzel haber! Maaşlarda denge sağlanacak! Kuruşu kuruşuna hesaplandı: Zam sonrası emekli maaşlerının ne kadar olacağı belli oldu!

SSK BAĞ-KUR ve memur emeklileri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapacak açıklamayı bekliyordu. Öncesinde ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak enflasyon verileri merak ediliyordu. Merakla beklenen 5 aylık enflasyon verisi geçtiğimiz günlerde belli oldu. Ocak şubat mart nisan mayıs aylarını kapsayan enflasyon %15,26 olarak açıklandı. Şimdi gözler Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. 

SGK UZMANINDAN EMEKLİYE GÜZEL HABER

Bir yandan 6 aylık enflasyon verileri beklenirken bir yandan da uzmanlar emeklilerin merakla beklediği zamla ilgili açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında ortaya çıkacak 6 aylık enflasyonla birlikte net maaş zammı oranları ortaya çıkacak. Ama bunun yanı sıra memura verilen zam da emekli maaşlarında belirleyici olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRA OLACAK 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesinde yaptığı açıklamada en düşük memur maaşının Temmuz ayından itibaren 22.000 TL olacağını duyurmuştu. En düşük memur maaşı 11.848 liradan 22 bin TL'ye yükselecek. Yani neredeyse % 90 oranında bir zam yapılmış olacak.

YILDA İKİ KEZ ZAM YAPILIYOR 

Emekli maaş zammı ile ilgili yaşanan yeni gelişmeler sonrasında SGK başuzmanı İsa Karakaş’ta yapılacak olan zamları değerlendirdi. Emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz döneminde yılda iki kez zam yapıldığını hatırlatan Karakaş, sadece enflasyon oranlarının değil refah payının da ekleneceğini dile getirdi.

"MEMURA NE KADAR ZAM GELECEKSE EMEKLİYE DE O KADAR OLMALI"

Ancak bu yıl sadece enflasyon ve refah payının göz önünde bulundurulmayacağını belirten SGK uzmanı Karakaş, maaşlarda dengenin sağlanması için memura yapılan maaşın da göz önüne alınacağını dile getirdi. Özellikle memur emeklilerinin maaşı güncellenirken en düşük memur maaşına yapılan zam oranının baz alınacağını belirten SGK uzmanı, memurlara ne kadar zam gelirse memur emeklisinin de aynı oranda hak elde edeceğini ifade etti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 15.000 TL'NİN ÜSTÜNDE OLACAK

Bu sebeple Memurlara yapılan %80 oranındaki zammına değinen Karakaş, en düşük emekli maaşının da bu oranda güncellenmesini maaş dengesi sağlanması açısından önemli olduğunu vurguladı. Karakaş’a göre en düşük memur emeklisi maaşı Temmuz ayından itibaren 15.000 TL'nin üstüne çıkacak. SSK ve bağ-kur emeklisinde ise durum biraz daha farklı olacak. SSK ve bağ-kur emeklisinin maaş artışı enflasyon ve refah payına bağlı. Ancak kamu işçilerine yapılan %45 oranındaki zam SSK ve bağ-kur emeklisi maaşlarını da etkileyebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!