banner2

SGK dev müjdeyi duyurdu! Başvurana 5600 TL'lik maaş bağlanacak: İşte şartlar

SGK, herhangi bir işten dolayı rahatsızlanan ve engelli hale gelen kişilere maddi destek vermeye devam ediyor. Meslek hastalığı olarak rahatsızlanan kişiler ise sürekli ya da geçici maaş alıyor. Peki, maaş almak için nasıl başvuru yapılır? İşte detaylar...

Ekonomi 14.02.2022, 10:35
Abone ol
SGK dev müjdeyi duyurdu! Başvurana 5600 TL'lik maaş bağlanacak: İşte şartlar

Meslek hastalığı kapsamında bağlanan maaşlarda herhangi bir prim yatırma şartı aranmıyor. Öte yandan malulen emekli aylığı alabilmek için prim ve sigorta koşulu aranıyor. 

SSK VE BAĞKUR'LU 3 GÜN İÇERİSİNDE SGK'YA BİLDİRMELİ

Bu ödemenin yapılabilmesi için herşeyden önce hastalık ile çalışma arasında illiyet bağının kurulması gerekiyor. Meslek hastalığının işten dolayı meydana gelip gelmediğinin tespit edilebilmesi için SGK'nın belirlediği hastanelerden sağlık kurulu raporu alınması ve bu raporun SGK sağlık kurulunca da onaylanması lazım. İşveren SSK'lı çalışanının durumunu öğrendiği andan itibaren 3 gün içinde, Bağkur'lu da aynı sürede kendisi bizzat SGK'ya bildirmek zorunda.

MESLEK HASTALIĞI KAPSAMINDA NE KADAR AYLIK BAĞLANIYOR?

Meslek hastalığına yakalanan ve bu yüzden çalışma gücünü en az yüzde 10 oranında kaybedenlere sürekli iş göremezlik geliri bağlanıyor. Bu gelir; tam iş göremezlik halinde kişinin brüt ücretinin yüzde 70'i oranında oluyor. Hastalık nedeniyle çalışma gücünü yüzde 10, yüzde 20, yüzde 30, yüzde 40 gibi kısmi oranda kaybedenlere bağlanacak ödeme tutarı da kişinin brüt ücretinin yüzde 70'i, iş göremezlik derecesiyle çarpılarak bulunuyor. Örneğin; brüt ücret 8 bin lira ise bunun yüzde 70'i, 5 bin 600 lira yapıyor. Yani tam iş göremezlik halinde ödenecek tutar 5 bin 600 lira. Çalışma gücü kaybı yüzde 30 ise 1.680 lira aylık bağlanıyor.

KİMLER AYLIK ALABİLİYOR?

Meslek hastalığı kapsamında sağlanan haklardan; 4A (SSK) ve 4B'li (Bağkur) çalışanlar ile çırak ve stajyerler, stajyer hekim, tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ile ev hizmetlerinde çalışanlar faydalanabiliyor.

Primini kendi ödeyen tarım ve orman işçileri ile 4B'lilerin geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmesi için prim borçlarının bulunmaması gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!