banner2

SGK'dan rekor destek! Bunu yapana aylık 4000 TL ödenecek: Başvuru nasıl yapılır?

Son dakika hibe açıklaması! Hem çalışanlar hem de işverenler yararlanacak. Mali destek 20 ay sürecek. Ödemeler 3.984,44 lira olarak belirlendi. Hibe desteği SGK tarafından devreye alındı. Karşılıksız para desteği ile ilgili detaylar netleşti. Başvuru süreci başlıyor. Aylık 3.984,44 TL destek ödemesi ile ilgili yeni gelişmeler vatandaşlar ile paylaşılmaya devam edecek. Hibe desteği başvurularının en geç mart ayı başında başlayacak. e-Devlet üzerinden alınacak başvurular değerlendirilip uygun olan kişilere karşılıksız para ödemesi yapılacak. SGK Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi projesini başlatıyor. İşte SGK hibe desteği ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Ekonomi 13.02.2022, 11:26
Abone ol
SGK'dan rekor destek! Bunu yapana aylık 4000 TL ödenecek: Başvuru nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hibe desteği sağlıyor. Detaylar açıklandı. Karşılıksız para desteği almak isteyenlerin başvurularını e-Devlet üzerinden yapması gerekiyor. 

Kadın işverenleri desteklemek, onları rekabete karşı daha dayanıklı hale getirmek, girişimci kadınları haksız rekabete karşı korumak, kadınlara yeni iş olanakları yaratmak ve kayıtlı kadın istihdamını artırmak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından Avrupa Birliği destekli “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kısa adıyla “Women-Up” Projesi hayata geçiriliyor.

Daha önce “Anneler İşe, Çocuklar Kreşe” ve "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi” projelerini hayata geçiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından başlatılan projelere bir yenisi daha eklendi. Kadın istihdamını artırmak ve kadın çalışanlarının kayıt dışı istihdamının önüne geçmek için “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” başlıyor. 

KADIN İŞVERENE 320 AVRO

Proje kapsamında kadın işverenlere, ilave kadın istihdamı için işçinin işverene maliyetinin %65’ini geçmemek üzere maksimum 320 Avro hibe verilecek. Söz konusu tutar 2022 yılı için 3.984,44 TL olup; proje belirlenen kriterlere göre 7 ilimizde uygulanacak. 

PROJEDEN 4000 İŞ VEREN KADIN VE 4000 KADIN İŞÇİ YARARLANACAK

İstanbul’da 1000, Ankara’da 900, Aydın’da 400, Denizli’de 400, Samsun’da 500, Şanlıurfa’da 400 ve Kahramanmaraş’da 400 olmak üzere toplamda 4000 kadın işveren ve bununla beraber bu işletmelerin işe aldığı 4.000 kadın işçi projeden fayda sağlayacak .

Bu projeye 5 Mart 2012 tarihinden sonra kurulan kadın işverenlerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi kapasitesi olan ve yanına ilave işçi olarak kadın sigortalı alan işverenler başvurabilir.           

Projenin; 20 ayı mali destek ödemeleri olmak üzere, 32 ay süreyle uygulanarak 2024 Ocak ayı itibariyle tamamlanması öngörülüyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

“Women-Up” Projesi Hazırlık, Tanıtım, Başvuru ve Kayıt, Ödemelerin Yapılması ve İzleme ve Destekleyici Faaliyetler olmak üzere 5 aşamadan oluşuyor.

SGK tarafından hazırlanan proje için 16 Şubat 2022 tarihinde düzenlenecek açılış konferansının ardından Şubat ayı sonu veya Mart ayı başı gibi hibe başvurularının alınması planlanıyor. İşverenler tarafından hibe başvuruları e-devlet üzerinden alınacak olup, istenen kriterleri sağlayan işverenler kesin kayıt için proje kapsamında açılan ofislere yönlendirilecek. 

Ayrıca proje kapsamında; işverenlerin birbirleri ile iletişimlerini sağlayacak ve yeni ortaklık zemini hazırlayacak network toplantıları yapılacak.

Küçük işletmelere yönelik sorunların belirlenmesi, kadın istihdamının mevcut durumu ve kayıtlı kadın istihdamının artırılmasına yönelik önerilerin geliştirilmesi amacı ile Akademik Danışma Kurulu toplantıları gerçekleştirilecek.

Yararlanıcıların yoğun olarak çalıştıkları sektörlerde düzenlenen fuarlara katılma imkanının sağlanacak.

Avrupa’da kadın girişimciliğinin iyi uygulama örneklerinin yerinde incelenmesi ve ihracat fırsatının sağlanması için yurtdışı ziyaretleri düzenlenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!